fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

“Wypłata zysków lub zaliczek na poczet przewidywanych zysków” – artykuł naszych ekspertów w Rzeczpospolitej

Regulacje podatkowe, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r. skłoniły część przedsiębiorców do rozważenia zmiany dotychczasowej formy działalności gospodarczej. Przed podjęciem takiej decyzji powinni jednak poznać zasady wypłaty zysków i zaliczek na ich poczet w innych spółkach.

Doradcy podatkowi najczęściej rekomendują przedsiębiorcom przekształcenia swojej działalności w spółki osobowe – spółki komandytowe lub spółki komandytowo-akcyjne. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność związaną ze szczególnym ryzykiem, jeżeli spełniają warunki do objęcia ich podatkiem ryczałtowym od przychodów (potocznie zwanym estońskim CITem), za atrakcyjną uważana jest również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.).

Wypłata zysków lub zaliczek na poczet przewidywanych zysków powinna być jednym z czynników, które decydują o wyborze formy prawnej, w której będzie prowadzona działalność, dlatego też nasi eksperci radca prawny Maciej Wasilewski, partner BBS oraz adwokat Aleksandra Bobińska przedstawiają to zagadnienie i wskazują na różnice w regulacji tej kwestii w ww. spółkach.

Artykuł dostępny jest TUTAJ

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.