14 sierpnia 2024 apl. adw. Mariola Połeć

Opinia prywatna jako dowód w postępowaniu o naruszenie patentowe.

Postępowanie zabezpieczające cechuje szybkość oraz związane z tym ograniczenia dowodowe, stąd koncentracja materiału dowodowego jest niezwykle ważna już w momencie skierowania wniosku o udzielenie zabezpieczenia do Sądu.  

O tym nie raz przekonują się uprawnieni z patentów, którzy chcąc doprowadzić do natychmiastowego przerwania naruszenia ich prawa wyłącznego, zlecają prywatnym ekspertom sporządzenie opinii, którą następnie dołączają do wniosku o udzielenie zabezpieczenia jako potwierdzenie sformułowanych przez siebie okoliczności – najczęściej w przedmiocie zainkorporowania zastrzeżeń patentowych w produkcie podmiotu trzeciego.  

Taka praktyka jest akceptowana również przez Sąd Okręgowy w Warszawie, który w jednym z wydanych przez siebie orzeczeń1 wskazał na to jakie cechy powinna mieć opinia prywatna, aby uznać ją za dowód w sprawie stanowiący substytut opinii biegłego. Tylko substytut, ponieważ w postępowaniu głównym, Sąd powinien sięgnąć po wiadomości specjalne, gdy konieczne się staje wyjaśnienie takich zagadnień, których materia przekracza zakres wiedzy wynikający z doświadczenia życiowego osób posiadających wykształcenie ogólne2. W przeciwnym wypadku, wydane rozstrzygnięcie obarczone jest ryzykiem automatycznego uznania zasadności zarzutu sformułowanego na gruncie art. 278 § 1 KPC. 

Opinia prywatna jest więc uznawana za środek służący uprawdopodobnieniu faktu, którego ustalenie wymaga wiadomości specjalnych i nie stanowi to już większych kontrowersji procesowych. 

Jednak, pamiętać wciąż należy, że w świetle art. 245 KPC, opinia prywatna stanowi jedynie dowód tego, że osoba, która ją podpisała, złożyła oświadczenie w nim zawarte. Dlatego też, Sąd Okręgowy w Warszawie podkreśla, iż: 

  •  konieczna jest analiza rzetelności sporządzenia opinii prywatnej i trafności zawartych w niej wniosków w konfrontacji z materiałem na bazie, którego została przygotowana,  

jak również, że: 

  • opinia prywatna nie może zawierać żadnych wewnętrznych sprzeczności, jeśli na jej podstawie mają być dokonywane w całości ustalenia faktyczne. 

Powyższe powoduje, że ocena opinii prywatnej może podlegać kontroli na podstawie zarzutu naruszenia przepisu z art. 233 § 1 KPC, tj. przekroczenia granic swobodnej oceny dowodów, jak każdy inny dowód.  

Nowoczesne prowadzenie sporów patentowych doprowadziło do powszechnego uznawania opinii prywatnych sporządzonych przez wykwalifikowanych ekspertów z konkretnych dziedzin jako alternatywę dla opinii biegłych, a przynajmniej tymczasową alternatywę do czasu przeprowadzenia z niej dowodu w głównym postępowaniu merytorycznym.  

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy

[FM_form id="1"]