22 stycznia 2025 apl. adw. Mariola Połeć

Licencja niewyłączna – elastyczne podejście do praw autorskich?

Tagi licencja niewyłączna

Czy każda umowa licencyjna musi oznaczać pełną kontrolę nad utworem? Nie zawsze! Licencja niewyłączna to rozwiązanie, które pozwala licencjodawcy udzielić prawa do korzystania z utworu wielu podmiotom jednocześnie.

W poprzednim artykule omówiliśmy licencję wyłączną – rozwiązanie zapewniające licencjobiorcy wyłączność na korzystanie z utworu w określony sposób. Choć taki model daje pełną kontrolę nad eksploatacją dzieła, nie zawsze jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem. W wielu sytuacjach bardziej elastycznym i praktycznym wyborem okazuje się licencja niewyłączna, która pozwala na szerokie rozpowszechnianie utworu oraz czerpanie korzyści z jego wielokrotnego udostępnienia różnym podmiotom.

Licencja niewyłączna

Drugim podtypem licencji jest licencja niewyłączna. W polskim prawie autorskim istnieje domniemanie udzielania licencji niewyłącznych, co oznacza, że jeśli w umowie nie jest wyraźnie wskazane, iż licencjodawca udziela licencji wyłącznej to takie upoważnienie do korzystania jest udzielone w ramach licencji niewyłącznej.

Jest ona zdecydowanie częściej spotykana w obrocie, a charakteryzuje się prawem równoczesnego upoważnienia kilku (a nawet nieskończoną ilość) podmiotów do korzystania z jednego utworu na tym samym polu eksploatacji w tym samym czasie i terytorium.

Licencja niewyłączna często nie jest samodzielną umową, a stanowi element innych umów, np. przenoszących własność nośników, na których dany utwór jest nagrany.

Dlatego też, często zaleca się sporządzenie dodatkowo ogólnych warunków/regulaminu dotyczącego korzystania z utworu w ramach licencji niewyłącznej. W praktyce, taki dokument w zasadzie zastępuje umowę.

Umowa licencji niewyłącznej nie wymaga zachowania żadnej szczególnej formy dla swojej ważności i skuteczności.

Co ważne, możliwe jest zawarcie umowy licencyjnej, która równocześnie będzie licencją wyłączą oraz niewyłączną – wszystko to zależy od uzgodnienia pomiędzy stronami jej warunków.

O autorach

Autor
Zadaj pytanie autorowi apl. adw. Mariola Połeć

Powiązane artykuły

Licencja wyłączna – definicja i zastosowanie w prawie autorskim

10 października 2024 Marek Porzeżyński Marek Porzeżyński
Tematy Prawo własności intelektualnej

Przenoszenie praw autorskich. Co musisz wiedzieć?

8 lipca 2024 Marek Porzeżyński Marek Porzeżyński
Tematy Prawo własności intelektualnej

Współpraca z mediami

Avatar
Katarzyna Jakubowska PR Manager

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj informacje o nowych publikacjach ekspertów z Kancelarii Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy

[FM_form id="1"]