Zatrudnienie pracownika kreatywnego wiąże się z koniecznością uregulowania stosunków prawnych w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków o charakterze twórczym oraz z nabyciem praw autorskich przez pracodawcę.
Mimo że ogólna zasada z art. 12 ust. 1 PrAut stanowi niejako o automatycznym nabyciu praw autorskich do utworów pracowniczych przez pracodawcę[1] to w umowie o pracę warto uregulować dodatkowe kwestie, które uszczegółowią stosunki prawne dotyczące wytworzonej przez pracownika własności intelektualnej.
Poniższa lista może okazać się pomocna, jeśli myślisz o zatrudnieniu pracowników twórczych lub specyfika twojej branży polega na świadczeniu usług kreatywnych.
W umowie o pracę, pamiętaj o:
- wypisaniu, w sposób jak najbardziej dokładny, obowiązków pracowniczych – przejście autorskich praw majątkowych nie nastąpi, jeśli pracownik stworzy utwór poza granicami stosunku pracy;
- zobowiązaniu pracownika do wykonywania pracy twórczej;
- wymienieniu pól eksploatacyjnych określających sposoby korzystania z utworów;
- zezwoleniu na wykonywanie praw autorskich zależnych do opracowań utworu.
Możesz również zawrzeć postanowienia o:
- określeniu sposobu i terminu przyjęcia utworu od pracownika;
- ustaleniu terminu na rozpowszechnianie utworu;
- ewentualnym dodatkowym wynagrodzeniu w związku ze stworzeniem utworu;
- wprowadzaniu poprawek, wdrażaniu uwag pracodawcy do utworu;
- kwestiach związanych z wykonywaniem autorskich praw osobistych pracownika;
- sposobie ewidencjonowania czasu pracy przeznaczonego na pracę o charakterze twórczym;
- kwestiach dotyczących nabycia nośnika, na którym utwór jest utrwalony.
W umowie o pracę nie jest wykluczone zawarcie innych postanowień regulujących stosunek prawny – wszystko zależy od zamiaru stron umowy wedle, którego chcą one go ułożyć.
W zakładzie pracy możliwe jest również przyjęcie regulaminu pracy twórczej, do którego będzie odsyłać umowa o pracę w odniesieniu do postanowień regulujących szczegółowe zagadnienia związane z obowiązkami pracowników twórczych oraz pracodawców.
[1] Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.