fbpx
       

Nowelizacja Kodeksu Karnego – Październik 2023 r.

O nowelizacji Kodeksu karnego zaostrzającego kary za najgroźniejsze przestępstwa powiedziano w ostatnich miesiącach wiele. Przełomowa nowelizacja kodeksu karnego została podpisana przez Prezydenta RP na początku grudnia 2022 r., ale większość jej przepisów weszła w życie w październiku 2023 r., a w części dotyczącej przepadku pojazdów, wejście w życie przełożono nawet do marca 2024 r.

Nowelizacja Kodeksu Karnego, czyli wyższa swoboda sędziowska w zakresie orzekanych kar.

Ze strony rządu, który jest autorem projektu, płyną głosy mówiące o tym, że wskutek nowelizacji prawa karnego w Polsce wreszcie dojdzie do zasadniczej zmiany w zakresie polityki karnej wobec najgroźniejszych przestępców. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości podkreślają, że polskie sądy należą do jednych z najłagodniejszych w Europie, orzekając najniższe możliwe kary za popełnione przestępstwa. Na dowód powyższego wskazują, że za zabójstwo aż 23 proc. wyroków w Polsce to wyroki do lat ośmiu, a aż przeszło 44% wszystkich wyroków w sprawach karnych to kary w zawieszeniu.

Jakie zmiany w Kodeksie Karnym wprowadza Nowelizacja?

W związku z powyższym, w myśl nowej ustawy, podniesiono m.in. górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, wprowadzono tzw. bezwzględne dożywocie, podwyższono kary za pedofilię, gwałty i szereg innych czynów zabronionych. Pojawiła się także instytucja konfiskaty aut pijanym kierowcom.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości wskazują, że zmiana prawa zwiększy swobodę sędziowską w zakresie orzekanych kar. Dotychczas sędzia, przy poważnych przestępstwach, musiał orzec karę do 15 lat pozbawienia wolności lub osobną karę 25 lat pozbawienia wolności albo karę dożywotniego pozbawienia wolności – nie mógł orzekać kar „pomiędzy” tymi progami. Nowelizacja Kodeksu karnego ma wprowadzić elastyczność: górny próg ma odtąd wynosić po prostu 30 lat lub alternatywnie – karę dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Czytaj dalej >>>

 

 

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..