fbpx
       

Sukces Klienta Kancelarii – uchylenie uchwały o dopłatach

24 sierpnia 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił uchwałę o dopłatach nałożoną na wspólnika mniejszościowego spółki z o.o. w kwocie 600 000 zł.

Sąd uznał, że działanie większościowego wspólnika, który doprowadził do uchwalenia dopłat w sytuacji, gdy wspólnik mniejszościowy miesiąc wcześniej nie zgodził się na „odsprzedaż” wspólnikowi większościowemu swoich udziałów za 1 zł „należy poczytywać za próbę przymuszenia powoda do zbycia swoich udziałów w pozwanej spółce w celu przyspieszenia procesu wygaszania działalności spółki oraz przenoszenia jej majątku do spółki powiązanej”. Jednocześnie Sąd podzielił argumentację mniejszościowego wspólnika i uznał, że dopłaty nie były niezbędne w sytuacji, gdy zarząd dążył do wygaszania działalności spółki i przeniesienia linii produkcyjnej za granicę oraz, że potrzebne środki dla spółki można było pozyskać ze sprzedaży aktywów. Uchwalenie zatem dopłat w takiej sytuacji stanowiło naruszenie dobrych obyczajów oraz stanowiło pokrzywdzenie wspólnika mniejszościowego, co uzasadnia uchylenie uchwały o dopłatach.

Powyższy wyrok pokazuje, że wspólnik mniejszościowy może skutecznie bronić się przed szantażem korporacyjnym stosowanym przez wspólnika większościowego – wskazuje r. pr. Wojciech Bokina, który reprezentował wspólnika mniejszościowego. Bardzo cieszy również  zachowanie sędziego, który w trakcie postępowania dowodowego, wskazywał, że nieistotne są okoliczności, które wydarzyły się po podjęciu uchwały o dopłatach, natomiast w uzasadnieniu wyroku podzielił stanowisko wspólnika mniejszościowego i wskazywane przez niego orzecznictwo SN m.in. wyrok z 16.04.2004 r., IV CK 607/04, że również wykonanie uchwały może stanowić pokrzywdzenie wspólnika – dodaje mec. Bokina.

Wyrok jest nieprawomocny.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..