Na początku marca br. Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w rozporządzeniu w sprawie wyłączeń blokowych GBER. Mają one na celu ułatwić udzielanie pomocy publicznej inwestycjom z zakresu tzw. zielonej transformacji.
Choć prawo UE wprowadza generalny zakaz przyznawania pomocy publicznej, to w określonych przypadkach może być ona uznana za dopuszczalną. Oceny takiej dokonuje KE po uprzednim jej zgłoszeniu (notyfikacji), a państwo członkowskie ma obowiązek wstrzymać się z przyznaniem wsparcia do czasu zatwierdzenia przez Komisję - chyba że zastosowanie znajdzie jeden z wyjątków od obowiązku notyfikacji. Należy do nich rozporządzenie GBER, które przewiduje warunki, po spełnieniu których państwa członkowskie mogą przyznawać pomoc publiczną w określonych obszarach bez obowiązku uprzedniego zgłoszenia Komisji. Tym samym rozporządzenie to odgrywa kluczową rolę z perspektywy efektywnego przyznawania pomocy publicznej, gdyż umożliwia państwom członkowskim udzielanie wsparcia bez konieczności inicjowania – nierzadko skomplikowanej i wielomiesięcznej – procedury zgłoszenia do Komisji
-podkreśla dr Magdalena Porzeżyńska, radca prawny, partner w Kancelarii BBS. Według eksperta zmiany są ważne i istotne, jednak nie stanowią wyraźnego przełomu w kontekście stosowanej metodologii, stąd na ten moment trudną do określenia jest ich rola w faktycznym przyspieszeniu finansowania inwestycji.
Całość wypowiedzi dostępna w artykule Patrycji Rapackiej na portalu Terazśrodowisko.pl