fbpx
       

Czym jest koncesja na prowadzenie działalności gospodarczej?

Koncesja to nie tylko formalność, ale także jeden z kluczowych mechanizmów, które pozwalają państwu dbać o bezpieczeństwo, interes publiczny i ochronę zasobów naturalnych.

Dzięki niej działalność gospodarcza w szczególnie istotnych obszarach, takich jak energetyka, jest odpowiednio kontrolowana i prowadzona w zgodzie z przepisami.

Reglamentacja działalności gospodarczej

Reglamentacja działalności gospodarczej polega na ograniczeniu swobody przedsiębiorcy w   zakładaniu i prowadzeniu określonych rodzajów profesjonalnej aktywności.

Powodem ograniczenia swobody działalności gospodarczej są kwestie istotne dla funkcjonowania państwa, w szczególności bezpieczeństwo oraz interes publiczny. Główną przyczyną wprowadzenia reglamentacji działalności gospodarczej jest chęć ochrony zasobów naturalnych kraju, ochrona interesów konsumentów czy zapobieganie praktykom monopolistycznym.

Przedsiębiorca, który planuje prowadzić działalność reglamentowaną, musi uzyskać prawo do jej podjęcia i wykonywania oraz musi spełnić szczegółowe warunki, określone w przepisach prawa, np. koncesję na prowadzenie określonej działalności gospodarczej w zakresie energetyki.

Koncesja na prowadzenie działalności gospodarczej

Koncesja to akt wyrażenia przez właściwy organ państwa zgody na podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej zastrzeżonej prawnie na rzecz państwa lub mający szczególne znaczenie dla państwa i obywateli.

Koncesja stanowi zatem jeden z przejawów prawnej reglamentacji gospodarczej, której celem jest ograniczenie swobody działalności gospodarczej ze względu na bezpieczeństwo państwa, obywateli czy inny ważny interes publiczny.




Koncesja jest publicznoprawnym uprawnieniem podmiotowym przyznanym decyzją właściwego organu administracji indywidualnie oznaczonemu podmiotowi, który spełnia ustawowo określone wymagania zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe wykonywania określonego rodzaju działalności gospodarczej.

Wyrok SN z 8.05.1998 r., III RN 34/98, OSNP 1999, nr 5, poz. 157.

Cechy koncesji

Koncesja stanowi jeden z przejawów prawnej reglamentacji gospodarczej, której celem jest ograniczenie swobody działalności gospodarczej ze względu na bezpieczeństwo państwa, obywateli czy inny ważny interes publiczny.

Koncesja jest decyzją o charakterze uznaniowym, zatem odmowa bądź udzielenie koncesji pozostawione są w gestii organu wydającego.

Jest to akt o charakterze konstytutywnym – nadaje koncesjonariuszowi określone prawa i nakłada na niego określone obowiązki, skuteczne zarówno wobec organu koncesyjnego, jak i osób trzecich.

Warto zapamiętać!

________________________________________________

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00116

  1. Kosikowski, Koncesje w prawie polskim…, s. 19, Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Komentarz, Warszawa 2009, s. 191.
  2. Muras, M. Swora [w:] A. Dobrowolski, F. Elżanowski, A. Falecki, R. Gawin, J. Kędzia, D. Nowak, P. Orzech, M. Sachajko, A. Skoczylas, K. Smagieł, M. Stefaniuk, M. Szostakowska, R. Trypens, A. Walkiewicz, M. Wesołowski, M. Woszczyk, M. Zawiska, Z. Muras, M. Swora, Prawo energetyczne. Tom II. Komentarz do art. 12-72, wyd. II, Warszawa 2016, art. 32, SIP Lex.
Autor:
 adw. Bartłomiej Ambrożek

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..