fbpx
       

Sukces Klienta! Odstąpienie od korekty finansowej na ponad 2 mln zł w projekcie unijnym

Klient Kancelarii – jeden z wiodących producentów komponentu dla branży budowlanej – pod koniec realizacji projektu ze wsparciem ze środków unijnych o wartości kilkunastu milionów złotych, został poddany kontroli planowej przez instytucję udzielającą dofinansowania. W ramach kontroli weryfikowano m.in. prawidłowość zamówień udzielanych w ramach projektu, w tym zamówienia na dostawę linii technologicznej o wartości kilku milionów złotych.

Kontrolujący uznali, że w trakcie realizacji zamówienia, umowa zawarta pomiędzy zamawiającym Beneficjentem a wykonawcą została zmieniona w sposób nieuprawniony poprzez niedozwolone wydłużenie terminu realizacji umowy, co stanowiło „istotną zmianę postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy”. W konsekwencji, w informacji pokontrolnej skierowanej do Beneficjenta wskazano, że w realizowanym projekcie doszło do nieprawidłowości w wysokości ponad 2 mln złotych, które powinny podlegać korekcie.

Zespół Kancelarii wspierał Klienta w przygotowaniu zastrzeżeń do informacji pokontrolnej, zaś  Organ po zapoznaniu się ze stanowiskiem Beneficjenta, zaakceptował w całości przedstawione wyjaśnienia. W konsekwencji odstąpił od nałożenia korekty finansowej w wysokości ponad 2 mln złotych, potwierdzając, że w ramach udzielanego zamówienia nie doszło do wystąpienia nieprawidłowości. Tym samym, wniesione przez Beneficjenta zastrzeżenia do informacji pokontrolnej zostały w całości przyjęte, a projekt mógł zostać ukończony i rozliczony zgodnie z pierwotnymi założeniami Beneficjenta. 

Klienta kancelarii wspierała radczyni prawna dr Magdalena Porzeżyńska oraz adwokatka Małgorzata Woźniak:

Komentowana sprawa to przykład na to, że przy realizacji projektów ze wsparciem unijnym trzeba mieć na uwadze dynamikę procesów biznesowych i możliwość wystąpienia nieprzewidzianych pierwotnie zdarzeń, np. siły wyższej. Nie oznacza to jednak z automatu konieczności zwrotu środków. Ważne, żeby w przypadku takiej sytuacji wejść w dialog z instytucją udzielającą dofinansowania, wykazując dochowanie należytej staranności i brak możliwości przewidzenia wydarzeń mających charakter siły wyższej. Z satysfakcją przyjmuję ostateczne stanowisko Organu, gdyż w tym przypadku, Klient dołożył wszelkich starań aby szczegółowo wyjaśnić i udowodnić, że w ramach projektu nie doszło do nieprawidłowości skutkujących koniecznością zwrotu środków – komentuje adw. Małgorzata Woźniak.

Zespół Kancelarii wspierał Beneficjenta od samego początku realizacji projektu. Wsparcie obejmowało m.in. doprowadzenie do podpisania umowy o dofinansowanie na skutek uzyskania prawomocnego rozstrzygnięcia sądu administracyjnego w przedmiocie posiadania statusu MŚP Beneficjenta, co było pierwotnie kwestionowane przez instytucję udzielającą dofinansowania. W wyniku przedstawionej przez Zespół Kancelarii rozległej argumentacji prawnej co do utrzymania statusu MŚP przedsiębiorstwa niezależnie od zmian kapitałowych zaistniałych po wyborze do dofinansowania, w całości przyjętej przez rozstrzygające sprawę sądy administracyjne, Klient Kancelarii podpisał umowę o dofinansowanie i zrealizował projekt.

Autorzy
 r. pr. dr Magdalena Porzeżyńska
adw. Małgorzata Woźniak

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..