Roszczenie o utraconą dotację – czy jest możliwe kiedy projekt nie został w ogóle zrealizowany?
Jednym z częstszych pytań które słyszę to pytanie o szanse w sprawie. Na to pytanie nigdy nie odpowiadam – z prostej przyczyny – nie wiem.
Szanse w sprawie zależą nie tylko od pełnomocnika i jego argumentacji, ale także a może przede wszystkim od sądu do którego sprawa trafia. Sprawy o dofinansowanie w sądach powszechnych są rozpoznawane przez sędziów w wydziałach ogólnych w których rozpoznawane są też sprawy z zakresu np. prawa rzeczowego, sprawy spadkowe czy postępowania o zapłatę.
Sprawy o dofinansowanie często są bardziej skomplikowane niż większość spraw gospodarczych pomiędzy przedsiębiorcami. Stąd też zajmujący się nimi sędzia musi wykazać się naprawdę wysokim kunsztem – nie wystarczy tutaj wiedza ogólna z zakresu podstawowych dziedzin prawa.
W przypadku kiedy roszczenia o utracone dofinansowanie dochodzi beneficjent i to jeszcze taki który projektu nie wykonał stopień trudności sprawy wędruje wysoko. Czy w związku z tym roszczenie o utracone dofinansowanie za niezrealizowany projekt jest niemożliwe? Nie. Czy jego uzyskanie jest bardzo trudne? Tak.
Czy aby zwiększyć szanse powodzenia takiego roszczenia koniecznie trzeba skończyć projekt unijny? To skomplikowane…