fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Czy fotowoltaika w sadownictwie może być opłacalna? Komentarz dla magazynu Sad Nowoczesny

W sierpniowym Sadzie Nowoczesnym, w wersji drukowanej pojawia się komentarz mec. Jana Sakławskiego odnośnie potencjału fotowoltaiki w kontekście sadownictwa.

Jak mówi mec. Jan Sakławski: Jeżeli chcielibyśmy produkować duże ilości energii samodzielnie, konieczne byłoby postawienie instalacji komercyjnej, która ewentualnie sprzedawałaby energię do przedsiębiorstwa sadowniczego. Można też rozważyć zakup energii bezpośrednio z zielonego źródła w drodze np. zawartej umowy PPA. Każda dotacja zmniejsza czas amortyzacji. Czas ten zmniejszają również rosnące ceny energii, a należy pamiętać, że już jesienią na naszych rachunkach pojawi się tzw. opłata mocowa, która podniesie cenę o ok. 45 zł za MWh. Jest to kolejny argument za zainwestowaniem we własne źródła.

Przy obecnych tendencjach rynkowych niemal na pewno inwestycja taka zwróci się i będzie generowała zysk dla swojego właściciela.

Magazynowanie energii w warunkach przemysłowych (na dużą skalę) nie jest obecnie opłacalne – dodaje Sakławski. Technologie w tym zakresie szybko się jednak modernizują i bardzo możliwe, że w perspektywie kilku lat dostawcy technologii fotowoltaicznej będą od razu proponować w pakietach rozwiązania z zakresu magazynowania energii. Przy tym w przypadku rozwiązań prosumenckich kwestia magazynowania energii całkowicie odpada z uwagi na możliwość odsprzedania nadwyżki do sieci. W takich warunkach nie musimy nic magazynować i energia jest zużywana na bieżąco lub wprowadzana do sieci.

Portal internetowy magazynu Sad Nowoczesny

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.