fbpx
       

Czy można wykreować przestępcę gospodarczego?

„Czy łatwo wykreować przestępcę gospodarczego? – pytanie postawione przez Autora, nie jest bezpodstawne. Zbliżenie się do kontrowersyjnych działań prokuratury i częste tymczasowe aresztowania biznesmenów budzą wiele wątpliwości co do zasadności takich działań.”

We wtorek  21.05.2024 r. w Dzienniku Gazecie Prawnej ukazał się artykuł adwokata Bartłomieja Pietruszki. Zachęcamy również do przeczytania całości tutaj 🙂

Od lat, przy niezmiennym stanie prawnym, przy kolejnych zmianach władzy inicjowane są postępowania prokuratorskie w sprawach gospodarczych, z których wiele nawet nigdy nie trafi do sądu

Postawione w tytule pytanie można by uznać za prowokacyjne, ale jeżeli przyjrzeć się niektórym postępowaniom karnym, zwłaszcza tym nagłośnionym w mediach, już tak absurdalne nie jest. Stale słychać o zatrzymaniach przedstawicieli szeroko pojętego biznesu, wobec których bardzo często stosowane są tymczasowe aresztowania. Podnoszone są wówczas głosy sprzeciwu i apele skierowane do szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości, aby powstrzymano się od tego typu działań, zwłaszcza że nie ma tu mowy o brutalnych przestępstwach kryminalnych i tradycyjnie pojmowanych grupach przestępczych. Bardzo często słychać też wówczas, że są to zatrzymania o charakterze politycznym. W istocie o tego typu sprawach głośno jest co jakiś czas, niezależnie od tego, kto sprawuje władzę. Na pierwszy rzut oka mogłoby to oznaczać, że po prostu zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa co jakiś czas pojawiają się poważne afery gospodarcze, na które trzeba reagować. Słowem: „tak po prostu jest”. Czy aby na pewno?

CZYTAJ DALEJ >>

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..