fbpx
       

Czy polskie prawo reguluje kwestię recyklingu łopat lub innych elementów elektrowni wiatrowych?

Kwestię tę na łamach Biznesalert.pl  tłumaczy mec. Jan Sakławski.  Podkreśla, że obecnie recykling elementów farm wiatrowych jest według różnych szacunków możliwy na poziomie od 80 do 90 procent.

Należy pamiętać, że jedna turbina wiatrowa to fundamenty, stalowa wieża elementy techniczne umieszczone w gondoli oraz wirniki, czyli łopaty. Z tych wszystkich elementów oczywiście najtrudniejszym do ponownego wykorzystania jest łopata, która została wykonana w sposób mający przeciwdziałać jej przypadkowemu zniszczeniu. Jest ona więc zbudowana z polimerów wzmocnionych włóknem szklanym, co znacząco utrudnia przekształcenie jej za pośrednictwem chociażby pirolizy

-tłumaczy mec. Sakławski. Zauważa też, że przepisy ustawy o odpadach jak na razie nie wyszczególniają łopat jako szczególnego rodzaju odpadów. Zgodnie z rozporządzeniem ministra klimatu w sprawie katalogu odpadów łopaty można zakwalifikować jako odpady z tworzyw sztucznych lub z włókna szklanego w zależności od dominującego materiału. Jednocześnie np. w Niemczech łopaty są kwalifikowane jako odpady niebezpieczne, co z kolei uniemożliwia ich składowanie. Należy także dodać, że składowanie tego rodzaju jest zabronione także w Austrii, Finlandii oraz Holandii. Francja przewiduje wprowadzenie celu recyklingowego dla turbin wiatrowych w 2020 roku.

Czytaj cały artykuł

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..