fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Wniosek o pomoc publiczną de minimis – ostatnia deska ratunku dla podmiotów gospodarczych

Zespół podatkowy Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy świętuje sukces. Skutecznie uchronił jednego
z klientów działającego w branży jubilerskiej od przeciągającej się egzekucji administracyjnej
w związku z zaległością podatkową na kwotę prawie 700.000,00 zł.

Jak tłumaczy Radosław Graboś, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy:

Wniosek o pomoc publiczną de minimis może złożyć każdy przedsiębiorca posiadający problemy ze spłatą zobowiązań podatkowych. Jest to czasami jedyna szansa dla podatnika chroniąca go przed upadłością oraz umożliwiająca normalne prowadzenie działalności gospodarczej na czas ‘perturbacji’ z fiskusem.

Podstawą do udzielenia wnioskowanej przez stronę ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych w ramach pomocy de minimis jest jednak ustalenie istnienia ważnego interesu podatnika i/lub interesu publicznego.

Takie narzędzie nie jest skierowane jedynie do podmiotów gospodarczych mających problemy ze zobowiązaniami podatkowymi. O pomoc publiczną mogą się ubiegać również podmioty zobowiązane do zwrotu dotacji unijnych stanowiących niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym.

Dla beneficjenta oznacza to możliwość wystąpienia ze stosownym wnioskiem do właściwej instytucji. Będą to w zależności od programu operacyjnego i jego konkretnego działania Instytucje Zarządzające, Wdrażające bądź Pośredniczące. Ulgi w spłacie zobowiązań z tytułu zwrotu środków przeznaczonych na realizację projektów unijnych mogą przybrać formę umorzenia w całości albo w części należności lub odroczenia ich spłaty bądź rozłożenia na raty.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.