fbpx
       

Kary za 20. stopień zasilania – komentarz w Rzeczpospolitej

Dokładnie 5 lat temu wprowadzono tzw. 20. stopień zasilania, czyli najwyższe z możliwych ograniczenia w poborze energii elektrycznej. Skutkiem niedostosowania się przez odbiorców energii do wprowadzonych ograniczeń są masowo prowadzone przez Prezesa URE postępowania w sprawie wymierzenia kar pieniężnych. Część przedsiębiorców może jednak uniknąć kary ze względu na upływ 5-letniego okresu przedawnienia.

 

Firmy, które są w trakcie postępowań administracyjnych w sprawie nałożenia kary z tytułu niezastosowania się do ograniczeń wprowadzonych w sierpniu 2015 r., powinny z uwagą śledzić termin przedawnienia. URE musi wydać decyzję przed upływem pięciu lat od dnia naruszenia prawa, z uwzględnieniem niedawnego zamrożenia terminów w związku z pandemią. Nawet jednak jeśli firmie nie uda się uniknąć kary ze względu na przedawnienie, to nie należy składać broni. Od decyzji prezesa URE zawsze można się odwołać, a szansa na wygraną nie jest wcale mała, zwłaszcza po ostatnich korzystnych wyrokach SOKiK

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..