fbpx
       

Kontrola PFR sposobów wydatkowania subwencji – co powinien uwzględniać rachunek sumienia przedsiębiorcy

Niebawem ruszają pierwsze kontrole firm korzystających z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. O tym, który przedsiębiorca zostanie poddany kontroli zdecydują specjalnie zaprojektowane pod ten cel algorytmy. Ze szczególnymi konsekwencjami powinni liczyć się ci przedsiębiorcy, którzy uzyskali pomoc, pomimo niespełnienia warunków do jej udzielenia. Konsekwencje te przejawiają się nie tylko w obowiązku zwrotu pomocy, ale również w odpowiedzialności karnej, którą mogą ponieść managerowie beneficjentów za tzw. oszustwa dotacyjne. Warto zatem już teraz zrobić szczery rachunek sumienia. Mec. Krzysztof Brysiewicz na łamach Prawo.pl zwraca uwagę na poszczególne aspekty przygotowania firmy do kontroli.

Kontrole wydatkowania środków przekazanych przez PFR w ramach Tarczy Finansowej mogą obejmować różne obszary działalności przedsiębiorstwa, a obok instrumentów takich jak rejestry skarbowe i ZUS mogą one polegać także na kontrolach na miejscu czy weryfikacji dokumentacji wewnętrznej przedsiębiorstw, w tym historii rachunków bankowych.

Umowa subwencyjna ogólnie określa, że subwencja powinna być przeznaczona na pokrycie kosztów prowadzonej działalności.

Można spodziewać się, że rzeczywisty status przedsiębiorstw będzie podlegał skrupulatnej kontroli mając na uwadze, że jego badanie przy udzieleniu wsparcia nie było prowadzone w oparciu o zautomatyzowane algorytmy i weryfikowane w oparciu o dane z KAS i ZUS – inaczej niż np. spadek poziomu przychodów czy liczba zatrudnionych pracowników.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..