fbpx
       

Kredyty Frankowe – Co Politycy obiecują przed wyborami?

Zbliżające się wybory parlamentarne, zaplanowane na 15 października 2023 r., to jak zwykle bywa wachlarz nowych pomysłów polityków. Tym razem, „Frankowicze” również mogą liczyć na kilka przeznaczonych bezpośrednio dla nich. A jak wiemy, temat tego, jak rozwiązać sprawy kredytów frankowych, wciąż budzi niemałe emocje.

Przypomnieć należy, że wcześniejsze pomysły usprawniły proces dochodzenia roszczeń w minimalnym stopniu. Ustawa prezydencka została porzucona, a problem pozostawiono sądom. Dopiero TSUE, wydając orzeczenie w sprawie Dziubak C -280/18, pomógł polskim sędziom obrać w miarę jednolity kurs w sprawach frankowych.

W nadchodzących wyborach parlamentarnych, głównymi partiami politycznymi, które zajmują się problemem kredytów frankowych, są Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska.

Co zatem Politycy proponują „Frankowiczom” w ramach kampanii wyborczych?

Prawo i Sprawiedliwość, szybką ścieżkę sądową. Partia rządząca obiecuje uproszczenie postępowań sądowych i przerzucenie ciężaru dowodu z obywateli na banki. PiS wskazuje, że „to bank będzie musiał wykazać, że nie oszukał swoich klientów, oferując im kredyt w obcej walucie”. Niestety w programie PiS „Bezpieczna Przyszłość Polaków” brak jest konkretów na temat tego, jakie zmiany w KPC proponuje, by móc ocenić, czy propozycja jest realna czy też stanowi jedynie hasła wyborcze.

Koalicja Obywatelska, z kolei nie wypowiada się pisemnie w swoim programie „100 konkretów na 100 dni” w kwestii kredytów frankowych. Z publikacji medialnych odczytać jednak można, że także chce przyspieszenia postępowań sądowych, wprowadzając m.in. rezygnację z dowodu z przesłuchania świadka. Zapowiada projekt ustawy w tym zakresie i proponuje także, by pierwsza rozprawa odbyła się w terminie czterech miesięcy od dnia złożenia pozwu. Dodatkowo, jeśli tak by się nie stało, to według propozycji sądy miałyby z urzędu zawieszać spłatę rat kredytu.

Podobnie jak propozycje PiS-u, pomysł Koalicji Obywatelskiej w sprawie przyspieszenia postępowania należy ocenić pozytywnie. Obecnie na wyroki w sprawach frankowych wciąż czeka się bardzo długo, nawet do 21 miesięcy.

A co w sprawach frankowych proponują pozostałe partie?

Polska 2050, Lewica czy też Konfederacja nie poświęciły w obecnej kampanii wyborczej uwagi kredytobiorcom frankowym; brak jest w ich programach jakiejkolwiek wzmianki o propozycji dla frankowiczów.

Niezależnie jednak od pomysłów polityków, „Frankowicze” nie powinni czekać na cudowne i szybkie rozwiązania. Kampania wyborcza przypomina o istniejącym problemie i wskazuje, że kredytobiorcy muszą dalej sami mierzyć się z tematem kredytu walutowego. Nie mniej idea przyspieszenia postępowania, pokazuje tylko, że sądu nikt nie uniknie. Ważnym jest, by kredytobiorca dochodził sprawiedliwości w sądzie w towarzystwie doświadczonego prawnika, ponieważ mimo dużego odsetka wygranych spraw, każda z nich jest inna i wymaga szczegółowej analizy prawnej umowy kredytowej.

 

Autor: adwokat Mateusz Kołodziejak – ekspert ds. kredytów frankowych w Kancelarii BBS

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..