fbpx
       

Poradnik – wszystko, co musisz wiedzieć o towarach podrobionych i pirackich

Aż 48% Polaków przyznaje się do kupowania podróbek. Jako główne źródło podają Internet, jako powód – nieświadomość i korzystna cena. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju („OECD”) razem z Unią Europejską w 2019 roku przygotowała raport o towarach podrobionych, które trafiają na rynek wspólnotowy. Wartość towarów podrobionych i pirackich w raporcie określono na 509 mld dolarów – to ponad dwa razy więcej niż wyniosło PKB Czech w 2020 roku! Najwięcej „fałszywek” trafiających na europejskie rynki pochodzi z Chin – aż 30%. Pozostałe kraje, w których są produkowane to m. in. Tajlandia, Singapur i Turcja.

W 2021 roku Krajowa Administracja Skarbowa wykryła 2,5 miliona sztuk towarów naruszających własność intelektualną w Polsce, o wartości 203 milionów złotych. Podobnie jak w innych państwach członkowskich UE, nielegalne towary najczęściej trafiają na polski rynek z Chin.

Jakie zawiłości prawne wiążą się z towarami podrobionymi – zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem BBS!

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..