fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Procedury zwrotowe wsparcia unijnego – wywiad z Krzysztofem Brysiewiczem w Rzeczpospolitej

W Rzeczpospolitej ukazał się wywiad z partnerem zarządzającym Kancelarii, szefem praktyki prawa unijnego BBS. Nie od dziś wiadomo, że projekty unijne są bardzo złożone, a do ich realizacji potrzebne jest gruntowne, multidyscyplinarne przygotowanie. Spory dotyczące dotacji mogą być inicjowane przez samych beneficjentów jako powództwa o zapłatę należnej dotacji albo przez instytucje.

W zdecydowanej większości postępowania o rozliczanie dotacji to postępowania administracyjne, w których wydawane są decyzje zwrotowe, które podlegają egzekucji na podobnych zasadach jak decyzje podatkowe. Obok postępowań zwrotowych możliwe są postępowania prowadzone przed sądami cywilnymi, co wynika z faktu, że umowa o dofinansowanie jest umową cywilną.

-mówi Krzysztof Brysiewicz. Jak się okazuje, większość postępowań administracyjnych kończy się decyzjami orzekającymi zwrot środków od beneficjentów.

WYWIAD DOSTĘPNY NA STRONIE RZECZPOSPOLITEJ – CZYTAJ cz. I

WYWIAD CZYTAJ CZ. II 

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.