fbpx
       

Procedury zwrotowe wsparcia unijnego – wywiad z Krzysztofem Brysiewiczem w Rzeczpospolitej

W Rzeczpospolitej ukazał się wywiad z partnerem zarządzającym Kancelarii, szefem praktyki prawa unijnego BBS. Nie od dziś wiadomo, że projekty unijne są bardzo złożone, a do ich realizacji potrzebne jest gruntowne, multidyscyplinarne przygotowanie. Spory dotyczące dotacji mogą być inicjowane przez samych beneficjentów jako powództwa o zapłatę należnej dotacji albo przez instytucje.

W zdecydowanej większości postępowania o rozliczanie dotacji to postępowania administracyjne, w których wydawane są decyzje zwrotowe, które podlegają egzekucji na podobnych zasadach jak decyzje podatkowe. Obok postępowań zwrotowych możliwe są postępowania prowadzone przed sądami cywilnymi, co wynika z faktu, że umowa o dofinansowanie jest umową cywilną.

-mówi Krzysztof Brysiewicz. Jak się okazuje, większość postępowań administracyjnych kończy się decyzjami orzekającymi zwrot środków od beneficjentów.

WYWIAD DOSTĘPNY NA STRONIE RZECZPOSPOLITEJ – CZYTAJ cz. I

WYWIAD CZYTAJ CZ. II 

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..