fbpx
       

Business Case Review 2017-2018 – środki unijne i pomoc publiczna

Środki unijne w Polsce wydajemy już od kilkunastu lat, a pomimo tego, dość długiego okresu projekty realizowane z funduszy unijnych nadal stanowią jedno z większych wyzwań zarówno dla przedstawicieli biznesu, jak i dla urzędników je rozliczających. O tym, jakie rzeczy czasami mogą sprawiać trudności zarówno przedsiębiorcom, jak i urzędnikom przy tego typu projektach, nadal można się dowiedzieć w zasadzie głównie z praktyki. Opracowań i tym bardziej literatury prawniczej na te tematy jest jak na lekarstwo, a wytyczne instytucji z reguły kończą się tam, gdzie zaczynają się problemy.

Projekty finansowane ze środków unijnych czy szerzej ze środków publicznych w formie pomocy publicznej stanowią jeden z istotnych elementów naszej praktyki jako prawników. Mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo wielu tego typu projektach jako doradcy i postanowiliśmy podzielić się z Państwem naszymi doświadczeniami na łamach tego opracowania.

Opisaliśmy w nim szereg business case’ów, które napisało życie, i staraliśmy się przekazać je bez normalnej w tego typu sytuacjach mowy prawniczej. Mamy nadzieję, że ta forma przekazu będzie dla Państwa atrakcyjna w lekturze.

Przygotowane przez nas opracowanie jest adresowane zarówno do praktyków, jak również do przedstawicieli biznesu, którzy poszukując rozwiązań swoich problemów, w omawianych przez nas przypadkach mogą odnaleźć pewne analogie. Piszemy tutaj i o powiązaniach pomiędzy przedsiębiorstwami i o zamówieniach, o bankructwie podmiotów, o zmianach w projektach i o dotyczących tych projektów transakcjach, przy czym staramy się odpowiedzieć na pytania, na które próżno szukać odpowiedzi w komentarzach, tj. jak w praktyce kończą się dane sprawy, ile trwają, jakie jest podejście urzędników itp.

Na koniec wypada zastrzec, jak to zwykle się czyni w tego typu opracowaniach, że „treść niniejszego opracowania nie stanowi opinii prawnej ani jakiejkolwiek porady prawnej i nie może być podstawą do podjęcia jakiejkolwiek decyzji biznesowej”. Formułka ta ma niebagatelne znaczenie szczególnie przy studiowaniu spraw innych przedsiębiorców – właśnie ze względu na sposoby rozstrzygnięcia omawianych tutaj spraw. Law in action bowiem jest ciekawe z jednego zasadniczego powodu – rzadko kiedy nawet z pozoru identyczne sprawy kończą się dokładnie tak samo. Prawo w teorii może i jest przewidywalne, w praktyce jednak prawo to ludzie je stosujący, a wyniki działań różnych stron mogą czasem przynieść efekty zupełnie inne od zakładanych.

Życzymy Państwu przyjemnej lektury!

Pobierz Business Case Review

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..