fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Koronawirus jako siła wyższa

Czy epidemię wywołaną koronawirusem można potraktować jako siłę wyższą? Z pewnością tak. Czy w takiej sytuacji wystarczy ogólnie powołać się na koronawirusa na usprawiedliwienie niedochowania zobowiązań? Czy trzeba podjąć jeszcze jakieś działania aby w umowach lub sporach z kontrahentami zwolnić się ze zobowiązań? Co można zrobić jeżeli nie możemy zrealizować umowy ze względu na koronawirusa? W polskim obrocie prawnym nie mierzyliśmy się z sytuacją, w której obrót gospodarczy napotyka tak dużą i trudną do usunięcia przeszkodę. Dotychczas do siły wyższej odwoływano się najczęściej w kontekście braku możliwości efektywnego skorzystania z wymiaru sprawiedliwości w okresie powojennym, braku możliwości swobodnego powrotu do kraju.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.