fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Ponownie ruszył bieg terminów procesowych

Z dniem 16 maja 2020 r. został uchylony art. 15zzs ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, na podstawie którego w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii bieg terminów procesowych i sądowych w sprawach wskazanych w ustawie, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu. Zgodnie z przyjętą nowelizacją ww. ustawy od dnia 23 maja 2020 r. zawieszone terminy biegną dalej, a terminy które nie rozpoczęły biegu rozpoczynają swój bieg.

Należy wskazać, iż już obecnie pojawiają się różne interpretacje przyjętej ustawy i sposobu liczenia terminów. Pojawiające się obecnie wątpliwości dotyczą zwłaszcza zawieszonych terminów, które rozpoczęły swój bieg przed 31 marca 2020 r., dlatego tez każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie,  a ponadto należy zwrócić uwagę, że nie warto jest czekać do ostatniego dnia terminu zwłaszcza, iż wobec niejednoznacznej treści przepisów sądy mogą przyjmować odmienne koncepcje liczenia biegu terminu.

pobierz PDF:

 

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.