fbpx
       

Rewolucja prawna w spółkach handlowych – szersze uprawnienia podmiotów dominujących

Na łamach Biznesalert.pl mec. Maciej Wasilewski wymienia i komentuje rewolucyjne zmiany w prawie spółek. Pakiet narzędzi, którymi dysponować będzie spółka zależna ulegnie znacznemu poszerzeniu. 

Rezultatem wprowadzenia licznych uprawnień, a w szczególności możliwości wydawania wiążących poleceń, będzie wyposażenie spółki dominującej w możliwość sprawowania realnej kontroli i nadzoru nad spółkami należącymi do jej grupy w sposób bezpośredni.

Podsumowując, oparcie odpowiedzialności na zasadach analogicznych do art. 299 ksh jest wygodnym rozwiązaniem, ale dla prawodawcy. Takie rozwiązanie bowiem może osłabić proces decyzyjny wielu podmiotów, w tym tych działających w branży energetycznej. Spółka zależna, która jest w sensie prawnym odpowiedzialna za realizowany konkretnego projektu może mieć duże opory przed wykonaniem polecenia w ramach realizacji tzw. Interesu grupy, który może przecież nie być zbieżny z interesem podmiotów realizujących projekt.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..