fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Sukces kancelarii BBS. Wygrana ze Skarbem Państwa w sporze o zwrot zabezpieczonych należności

Klient kancelarii BBS został poszkodowany bezprawnym działaniem komornika, za co odpowiedzialność poniósł Skarb Państwa. Sprawę prowadził Jan Sakławski, radca prawny, partner kancelarii.

Klient kancelarii był sporze z jednym ze swoich doradców. Doradca ten uzyskał w toku postępowania postanowienie o zabezpieczeniu co doprowadziło do zajęcia przez komornika znaczących środków na rachunku bankowym klienta. Po prawomocnym oddaleniu powództwa i upadku zabezpieczenia okazało się, że środki nie zostały prawidłowo zabezpieczone, lecz zostały bezprawnie wypłacone domagającemu się zabezpieczenia doradcy. Klient zdecydował się dochodzić odszkodowania bezpośrednio od Skarbu Państwa odpowiadającego solidarnie za szkody spowodowane przez komorników.

Reprezentująca Skarb Państwa Prokuratoria Generalna Rzeczpospolitej Polskiej argumentowała, że roszczenie przedawniło się, ponieważ pozew powinien zostać wniesiony, w momencie, gdy klient dowiedział się o nieprawidłowościach popełnionych przed komornika. Sąd odrzucił tę argumentację wskazując, że nie istnieje prawna możliwość dochodzenia roszczeń od komornika dysponującego wykonalnym tytułem zabezpieczenia, w związku z czym bieg przedawnienia nie zaczął biec do momentu upadku zabezpieczenia i powstania obowiązku zwrotu środków zajętych przez komornika.

W opisywanej sprawie sąd nie miał wątpliwości, że SP ponosi odpowiedzialność i zasądził całą dochodzoną należność

Wyrok nie jest prawomocny.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.