fbpx
       

Unbundling – Kierunek zmian czy wykluczenie małych operatorów?

Od pewnego czasu branżowi eksperci oraz przedsiębiorcy, coraz częściej zauważają nierówności w dostępie do unijnych środków na modernizację energetyki.

Zgodnie z doniesieniami, ponad 4 miliardy złotych z funduszy na innowacje energetyczne mogły trafić tylko do państwowych gigantów energetycznych, pozostawiając w cieniu mniejszych operatorów.

Zarzuty dotyczą pięciu programów z Funduszu Modernizacyjnego, a krytyka skupia się na warunku tzw. „unbundlingu„, ograniczenia, które wymaga od firm zajmujących się dystrybucją prądu, oddzielenia produkcji od dystrybucji energii, wykluczając tym samym mniejsze firmy, obsługujące mniej niż 100 tys. odbiorców.

Choć zasada unbundlingu ma swój sens, jej konsekwencje mogą prowadzić do dyskryminacji mniejszych podmiotów na rynku energetycznym. W praktyce może to naruszać podstawowe zasady korzystania z funduszy, co zauważa dr Magdalena Porzeżyńska, radca prawny.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..