fbpx
       

Znaczenie nowelizacji prawa budowlanego dla obszaru PV – komentujemy dla GLOBEnergia

Od września br. występuje obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. i zgłoszenia do organów Państwowej Straży Pożarnej projektu każdej instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kWp. Wymóg ten funkcjonował w przeszłości, jednak teraz zapis w prawie budowlanym został rozszerzony.

Mec. Jan Sakławski tłumaczy Redakcji GLOBEnergia, że z perspektywy branży fotowoltaicznej niewątpliwie ważne jest jednoznaczne skategoryzowanie mikroinstalacji jako obiektów niewymagających zarówno pozwolenia na budowę jak i zgłoszenia do właściwego organu architektoniczno-budowlanego. W przypadku instalacji o mocy zainstalowanej większej niż 6,5 kW będzie jednak konieczne dokonanie uzgodnień z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej a następnie zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

Prawo budowlane jest jednym z aktów prawnych, które przez częste i nierzadko nieprzemyślane nowelizacje stał się tworem nieczytelnym, pełnym legislacyjnych absurdów i niemal niemożliwym do odkodowania przez nie wyspecjalizowanego prawnika.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..