fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

“Droga cywilna w sprawach o zwrot środków unijnych” – artykuł Małgorzaty Woźniak na łamach Rzeczpospolitej

Braku wyraźnego przesądzenia przez ustawodawcę, który z trybów dochodzenia zwrotu środków jest wyraźnie właściwym (tryb administracyjny czy cywilnoprawny), prowadzi do tego, że ta sama sprawa może być często przedmiotem dwóch równoległych postępowań, gdyż decyzja o zwrocie dofinansowania ma charakter administracyjny, podczas gdy umowa o dofinansowanie jest umową cywilnoprawną.

Takie przypadki mają najczęściej miejsce w sytuacji, gdy projekt nie został do końca rozliczony i z jednej strony, beneficjent, który twierdzi, że umowę realizuje prawidłowo, decyduje się dochodzić swojego roszczenia w trybie cywilnoprawnym, a z drugiej instytucja prowadzi postępowanie w sprawie zwrotu środków już wypłaconych i wszczyna postępowanie administracyjne.

Więcej przeczytasz TUTAJ w artykule mec.  Małgorzaty Woźniak.

(Pełna wersja dla prenumeratorów)

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.