fbpx
       

Komentarz dr Magdaleny Porzeżyńskiej o sprzedaży akcji Energi na łamach Parkietu

W dniu 30 kwietnia 2020 roku PKN Orlen S.A. poinformował o nabyciu 80% akcji Energi S.A., które stanowią ok. 85% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki. Cena nabytych akcji wyniosła ok. 2,77 mld zł i była to największa tego typu transakcja na polskim rynku paliwowo-energetycznym. Choć Komisja Europejska wyraziła zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Energą, to okoliczność ta nie wyłącza potencjalnego ryzyka w postaci przyznania niedozwolonej pomocy publicznej.

W najnowszym Parkiecie dr Magdalena Porzeżyńska komentuje głośną sprawę sprzedaży Orlenowi akcji Energi.

Można się zastanawiać, czy te decyzje, poza tym, że nie przyniosły żadnych korzyści spółce, nie były celowym działaniem, w wyniku którego wykup akcji spółki może się dokonać po dużo niższej cenie, niż cena prawidłowo zarządzanej spółki. To zaś może nieść jeszcze jedno niezwykle istotne ryzyko – ryzyko w postaci stwierdzenia niedozwolonej pomocy publicznej. Powstaje zatem pytanie, czy w niniejszej sprawie można mówić o jakiejkolwiek pomocy publicznej, skoro mamy tutaj do czynienia z przedsiębiorstwami i państwem działającym jako akcjonariusz. Otóż okazuje się, że nie można tego wykluczyć – pomoc może pochodzić od państwa, nawet jeżeli dany podmiot nie działa wprost jako jego emanacja.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..