fbpx
       

Newsletter Styczeń 2024 | Czy fundacja rodzinna może inwestować w Bitcoina?

 

Organy skarbowe stoją obecnie na stanowisku, że obrót kryptowalutami nie mieści się w katalogu rodzajów działalności gospodarczej, które może podejmować fundacja rodzinna, korzystając z preferencyjnych zasad opodatkowania.

Czy taka interpretacja niweczy szanse na osiągnięcie dochodu z inwestycji w krypto?

Zdaniem Dyrektora Krajowego Informacji Skarbowej wirtualna waluta nie jest instrumentem finansowym, jak również nie może być uznana za prawo o podobnym charakterze do papierów wartościowych i instrumentów pochodnych, o którym mowa  w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o fundacji rodzinnej.

Zdaniem organu waluty wirtualne nie posiadają cech charakterystycznych dla instrumentów finansowych wymienionych wprost w przepisie, czyli papierów wartościowych i instrumentów pochodnych. Waluty wirtualne, to cyfrowe wyznaczniki wartości, którymi obrót nie podlega wysoce sformalizowanemu reżimowi obrotu instrumentami finansowymi ani też nadzorowi odpowiednich organów.

Ewentualne utrwalenie powyższego stanowiska przez organy skarbowe nie będzie jednak pozbawiało fundacji rodzinnej możliwości inwestowania w krytpowaluty z zachowaniem prawa do preferencyjnego opodatkowania. Fundacja rodzinna może bowiem pośrednio inwestować w waluty wirtualne, korzystając z opcji zakupu instrumentu pochodnego, dla którego instrumentem bazowym będzie wirtualna waluta.

Interpretacja indywidualna z dnia 4 sierpnia 2023 r.

0114-KDIP2-1.4010.312.2023.1.KS

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakładania i funkcjonowania fundacji rodzinnych zachęcamy do zapoznania się z „Przewodnikiem po fundacjach rodzinnych” przygotowanym przez Partnera naszej Kancelarii – r. pr. Wojciecha Bokinę.

Autor:
 adw. Katarzyna Gelo

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..