fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Prawo.pl: “Nadzwyczajna pomoc zamyka przedsiębiorcom prawo do sądu” – komentarz Krzysztofa Brysiewicza

Na portalu Prawo.pl ukazał się artykuł red. Roberta Horbaczewskiego oraz red. Jolanty Ojczyk, którzy piszą o bardzo ważnym temacie dotyczącym firm, które nie otrzymały wsparcia w związku z pandemią z regionalnych programów operacyjnych. Co więcej nie przysługuje im ani protest, ani skarga do sądu administracyjnego.

Sądy uznają, że specustawa covidowa nie przewiduje procedury odwoławczej dla trybu nadzwyczajnego wyboru projektów do dofinansowania. Prawnicy alarmują, że ta linia orzecznicza jest niebezpieczna dla przedsiębiorców. Wyłącza bowiem dystrybucję środków pomocowych z jakiejkolwiek kontroli. Komentarza do artykułu udzielił radca prawny, Krzysztof Brysiewicz, partner zarządzający Kancelarią.

To absurdalna sytuacja i kuriozalne postanowienie sądu. WSA uznał, że tryb nadzwyczajny ze specustawy covidowej to nie jest tryb konkursowy,
a zatem nie podlega kontroli sądu" - komentuje Krzysztof Brysiewicz


Przeczytaj artykuł

Uwadze polecamy również wpis Krzysztofa Brysiewicza na blogu “Fundusze Unijne Okiem Prawnika” pt. „Wygaszanie drogi sądowej w sprawach unijnych”.
Krzysztof również odnosi się w nim do orzecznictwa WSA w Olsztynie, w którym to „zamknięta” została droga sądowa w sprawach pomocy covidowej przyznawanej w oparciu o tzw. specustawę covidową. Opisuje również jak kontrola dystrybucji środków unijnych wyglądała kiedyś i jak przez lata system ten został pozbawiony z najważniejszych elementów.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.