fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Projekt ws. mandatów – potrzebna zmiana czy potrzeba chwili? Wypowiedź Bartłomieja Pietruszki w TVP Info

W programie publicystycznym TVP Info “Minęła 9” partner Kancelarii, szef departamentu white-collar crime, ekspert prawa karnego, mec. Bartłomiej Pietruszka przedyskutował z prowadzącym dość kontrowersyjny i budzący ostatnimi czasy niemałe emocje temat projektu zmian w kodeksie wykroczeń czyli tzw. projektu ustawy o mandatach. Istotą projektu jest bowiem próba zniesienia możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Jakie to niesie ze sobą konsekwencje?

W rozmowie mec. Pietruszka dość sceptycznie ocenia projekt, zwracając uwagę na swego rodzaju pomieszanie roli oskarżyciela i sądu. Przyczyny, które leżą u podstaw wprowadzanej nowelizacji sprowadzają się, zdaniem mecenasa, do chęci odciążenia sądów i przyspieszenia postępowań w sprawach o wykroczenia. Jednak te zmiany, paradoksalnie, mogą sprawy o wykroczenia znacznie wydłużyć.

W mojej opinii, całkowicie niezrozumiałe jest, wprowadzenie zakazu odmowy przyjęcia mandatu karnego, gdyż to wręcz wydłuży postępowania karne, ze względu na przerzucenie obowiązku odwołania na obywatela. Może to z kolei skutkować chociażby brakami formalnymi czy wnoszeniem odwołania do sądu niewłaściwego do rozpoznania sprawy. Bieg okresu przedawnienia, który jest tu dość krótki, może w konsekwencji w wielu przypadkach po prostu upływać. Obawiam się, że taki sposób sformułowania nowelizacji, okaże się prezentem dla tych, którzy chcą uniknąć odpowiedzialności wykroczeniowej.

bart1 bart1

-komentuje Bartłomiej Pietruszka.

Zachęcamy do obejrzenia zapisu całej rozmowy na stronie TVP Info (początek: 31 min 51 sec.)

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.