fbpx
       

Komentarz mec. Krzysztofa Brysiewicza dla portalu Prawo.pl

Na portalu Prawo.pl ukazał się artykuł red. Roberta Horbaczewskiego, który pisze o decyzji WSA we Wrocławiu. Sąd uznał, że „działalność PFR w zakresie rozpoznawania wniosków o udzielenie subwencji jest działalnością administracji publicznej i jako taka powinna podlegać kontroli sądów administracyjnych”. Spór o to, czy do rozpoznania rozstrzygnięć właściwy jest sąd administracyjny czy powszechny, trwa od kilku miesięcy.

Komentarza do artykułu udzielił radca prawny, Krzysztof Brysiewicz, partner zarządzający Kancelarią.

Sąd nie pochylił się zupełnie nad kwestią, że procedura przyznawania środków opierała się w całości na umowie, którą beneficjent podpisywał z PFR jeszcze przed złożeniem wniosku o subwencję. Uważam, że te sprawy należą w całości do drogi cywilnej, właśnie ze względu na to, że nie ma tu wydzielonego etapu przyznania wsparcia od podpisania umowy. Tymczasem na konieczność badania czy dany podmiot działa we władczej formie przyznając środki publiczne zwracał uwagę Naczelny Sąd Administracyjny jeszcze w uchwałach siedmiu sędziów z 2006 r. (II GPS 1/06) i 2007 r. (II GPS 3/06) - wskazuje mec. Krzysztof Brysiewicz.


Uwadze polecamy również wpis r. pr Krzysztofa Brysiewicza „Subwencje w Tarczy Finansowej a KPA”, który znajdziecie na blogu Fundusze unijne okiem prawnika. Mecenas Brysiewicz m.in. wyjaśnia dlaczego procedura odwoławcza w Tarczy Finansowej nie jest procedurą administracyjną.

Przeczytaj wpis

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..