fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Bony turystyczne jako pomoc publiczna? Komentarz dla DGP

Choć odbiorcami zapowiadanych przez polskie władze bonów 1000+ do wykorzystania na cele turystyczne mają być określone grupy pracowników, docelowym beneficjentem takich bonów będą krajowi przedsiębiorcy działający w branży turystycznej, którzy szczególnie boleśnie odczuli spadek przychodów w związku z pandemią koronawirusa.

Mimo że aktualnie informacje na temat bonów turystycznych mają dosyć szczątkowy charakter, to nie można wykluczyć, że będą one stanowić pomoc publiczną, skoro będą wiązać się z przyznaniem korzyści także po stronie operatorów usług turystycznych. Tym bardziej, że z zaleceń Komisji Europejskiej wynika, iż pomocą publiczną mogą być np. systemy gwarancji zachęcające podróżnych do korzystania z bonów zamiast ubiegania się o zwrot kosztów wobec anulowania usług turystycznych i transportowych wskutek pandemii

Pamiętać trzeba, że w razie uznania polskich rozwiązań za pomoc publiczną, konieczna będzie ich uprzednia notyfikacja i zatwierdzenie przez Komisję Europejską. Projektując bony 1000+, polskie władze muszą zatem mieć na uwadze reguły i obowiązki wynikające z unijnych reguł pomocy publicznej

– dodaje mec. Małgorzata Woźniak.

Zobacz komentarz BiW w serwisie GazetaPrawna.pl

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.