fbpx
       

„Czy biometan pomoże wykorzystać potencjał polskiego rolnictwa?” – artykuł Jana Sakławskiego i Karoliny Wcisło – Karczewskiej na łamach Przeglądu Gazowniczego

Nie od dziś wiadomo, że polskie rolnictwo posiada ogromny potencjał do zagospodarowania w produkcji energii i gazu ze źródeł odnawialnych – przede wszystkim zaś z biomasy rolniczej.

Potencjał polskiego rolnictwa dotychczas nie był jednak w pełni wykorzystany, choć niewątpliwie nie był niezauważony. Wystarczy przypomnieć tu słynne hasło z 2008 roku o „biogazowni w każdej gminie, zgodnie z którym do końca 2020 roku miało w Polsce powstać około 2500 instalacji biogazowni rolniczych. Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z sierpnia 2020 roku obecnie jest ich nieco ponad 100.

 

Nowym bodźcem do rozwoju instalacji biogazowych w Polsce może stać się biometan, czyli oczyszczony i uzdatniony gaz, który może być zarówno wtłaczany do sieci gazowej, jak i wykorzystywany jako paliwo transportowe. Przez wiele lat główny problem z produkcją biometanu dotyczył kosztów. Oczyszczanie biometanu do jakości gazu sieciowego wymagało bowiem znacznych inwestycji w technologię uzdatniania do parametrów gazu oraz parametrów pozwalających wykorzystywać go do napędu pojazdów. Obecnie dysponujemy już jednak coraz tańszymi technologiami, w dużej mierze polskimi.

Artykuł „Czy biometan pomoże wykorzystać potencjał polskiego rolnictwa?”  Jana Sakławskiego oraz Karoliny Wcisło – Karczewskiej ukazał się w kwietniowym numerze Przeglądu Gazowniczego.

 

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..