fbpx
       

Dematerializacja akcji w spółkach handlowych – komentarz mec. Macieja Wasilewskiego

Obowiązujące dokumenty akcji wydane przez spółkę wygasają z mocy prawa 1 marca 2021 r. Do 30 czerwca br., przesunięty zostanie też termin na zawarcie umowy o prowadzenie elektronicznego rejestru akcjonariuszy.

Propozycja przesunięcia terminów związanych z dematerializacją akcji to słuszna inicjatywa. W dobie pandemii stan prawny powinien być dla przedsiębiorców szczególnie korzystny. Każdy dodatkowy obowiązek to potrzeba podjęcia dodatkowych działań, które aktualnie mogą być szczególnie uciążliwe. Przedsiębiorcy mogą też, w obecnej sytuacji, szukać oszczędności kosztem profesjonalnej obsługi prawnej przy organizacji komentowanego procesu, co w rezultacie może prowadzić do błędów i sytuacji konfliktowych. Przesunięte zostały terminy wynikające z corocznych obowiązków nałożonych na przedsiębiorców, np. sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego. Nowe obowiązki powinny ich śladem zostać również przesunięte. Tego wymaga stawiany polskiemu prawodawcy postulat racjonalności – uważa mec.  Maciej Wasilewski.

Czytaj więcej na Prawo.pl

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..