fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

„Gaz ziemny jako paliwo przejściowe oraz finansowanie inwestycji gazowych w UE” – artykuł Jana Sakławskiego i Karoliny Wcisło – Karczewskiej na łamach Przeglądu Gazowniczego

W kluczowych dokumentach strategicznych przyjętych na poziomie unijnym oraz krajowym, paliwo gazowe zostało uznane za paliwo przejściowe transformacji energetycznej.

Samo uznanie gazu ziemnego za paliwo przejściowe, nie oznacza jednak automatycznego zapewnienia finansowania inwestycji gazowych przez instytucje unijne, ponieważ perspektywy finansowania takich projektów  nadal pozostają niejasne.

 

 

Gaz ziemny może stanowić element architektury systemu energetycznego, który pozwoli na płynne przejście z energetyki opartej na węglu do energetyki działającej w większości w oparciu o odnawialne źródła energii. Przez okres transformacji gaz ziemny może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno w ciepłownictwie jak i elektroenergetyce, ale także w transporcie niskoemisyjnym. Wykorzystanie gazu jako paliwa przejściowego, w tym wykorzystanie sieci gazowej do transportu gazów odnawialnych nie będzie jednak w pełni możliwe, jeżeli w najbliższym horyzoncie czasowym brak będzie finansowania inwestycji w źródła wytwórcze i sieć przez instytucje, i fundusze unijne.

Zachęcamy do lektury artykułu r. pr. Jana Sakławskiego oraz r. pr. Karoliny Wcisło – Karczewskiej – „Gaz ziemny jako paliwo przejściowe oraz finansowanie inwestycji gazowych w UE”, który ukazał się w najnowszym numerze Przeglądu Gazowniczego.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.