fbpx
       

Kancelarie łączą siły dla biznesu w czasach kryzysu

Panująca pandemia SARS-CoV-2 i ograniczenia związane z ogólnopolską kwarantanną negatywnie wpływają na wypłacalność wielu przedsiębiorstw, zaczynając od branży turystycznej, przewozowej, hotelarskiej, rozrywkowej czy eventowej. Skutki ekonomiczne będą się pogłębiać i niestety odczują je niemal wszystkie podmioty gospodarcze. Aby odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości potrzebne są trudne, czasami bezkompromisowe decyzje. Nie mniej istotna jest fachowa asysta, która zabezpieczy firmę w drodze nad przepaścią. Odpowiadając na obecną, krytyczną sytuację, dwie kancelarie – Nowacka & Górnicki oraz Brysiewicz i Wspólnicy postanowiły wykorzystać efekt synergii, jednocząc kompetencje w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego we wspólnej ofercie.

Wiedza na temat możliwości wyjścia z problemów, dzięki rozwiązaniom jakie daje prawo restrukturyzacyjne, a także świadomość odpowiedzialności przedsiębiorców za niedopełnienie obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, staje się, w obliczu nasilających się trudności, niezbędna.

Restrukturyzacja sądowa to realna i odczuwalna pomoc dla firm w kryzysie pod warunkiem powierzenia procesów upadłościowych i restrukturyzacyjnych podmiotom, które mają doświadczenie przy przeprowadzeniu dużych i skutecznych podstępowań

– twierdzi Wojciech Bokina, radca prawny doradca restrukturyzacyjny, partner kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy.

Dlatego też, w czasach globalnego „restartu” biznesu, postanowiliśmy wejść we współpracę, tworząc „one pit stop”- centrum kompleksowego wsparcia przedsiębiorcy

– dodaje Bokina.

Kluczowym obecnie pojęciem, powtarzanym jak mantra, jest niewypłacalność. Przedsiębiorca niewypłacalny, to taki, który utracił zdolność do regulowania wymagalnych zobowiązań (długów), a w przypadku spółek kapitałowych także wtedy, gdy zobowiązania spółki przekraczają wartość jej majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące. Z kolei pod pojęciem restrukturyzacji sądowej kryje się całość działań związanych z doprowadzeniem do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego przez sąd wobec niewypłacalnego dłużnika, sprawnym jego przeprowadzeniem i zakończeniem w postaci zawartego układu, a następnie zrealizowaniem jego założeń. Jednak przygotowanie przedsiębiorstwa do sądowego postępowania restrukturyzacyjnego oraz przejście przez całą procedurę bez komplikacji wymaga fachowej wiedzy i praktyki nie tylko w zakresie zagadnień prawa restrukturyzacyjnego.

W związku z zapowiedziami rządu odnośnie udzielania pomocy przedsiębiorcom, szczególnie ważna w postępowaniach restrukturyzacyjnych otwartych w najbliższym czasie może okazać się wiedza w zakresie pomocy publicznej w restrukturyzacji, która będzie kluczowa dla skuteczności wielu toczących się postępowań. W zakresie pomocy publicznej Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy współpracuje z wieloletnimi praktykami oraz jednocześnie autorytetami naukowymi w tej dziedzinie, tj. m.in: dr. hab. profesorem UMCS Rafałem Poździkiem, czy dr Magdaleną Porzeżyńską, wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. Z kolei zespół kancelarii Nowacka & Górnicki tworzą doświadczeni doradcy restrukturyzacyjni. Jako syndycy, nadzorcy sądowi czy zarządcy prowadzili ponad 200 postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, współpracując z sądami upadłościowymi i restrukturyzacyjnymi na terenie całej Polski.

Konieczność stworzenia jeszcze silniejszego i bardziej wszechstronnego zespołu wokół instytucji syndyka, nadzorcy czy zarządcy spowodował podjęcie decyzji o kooperacji naszych podmiotów, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby polskich przedsiębiorców zmagających się z „niewidzialnym wrogiem”. To połączenie szerokiej praktyki doradców restrukturyzacyjnych dotyczącej realizacji poszczególnych etapów postępowań sądowych z doświadczeniem procesowym radców prawnych

– zapewnia Michał Górnicki, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, wspólnik Kancelarii Restrukturyzacyjnej Nowacka & Górnicki.

Dzięki efektowi synergii, osiągniętemu przez połączenie profesjonalizmu kancelarii prawnej i kancelarii doradców restrukturyzacyjnych, przedsiębiorstwa niewypłacalne lub zagrożone niewypłacalnością wskutek wprowadzonych ograniczeń i utraty przychodów, mają szansę na realną restrukturyzację i uniknięcie upadłości bez pomijania interesu wierzycieli.

#OnePitStop

 

ZOBACZ WIĘCEJ

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..