fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Nowe technologie: Michał Jeleń tłumaczy założenia nowego projektu ustawy o transporcie na łamach Gazety Wyborczej

Nowy projekt ustawy o transporcie przewiduje wprowadzenie licencji dla pośredników przejazdów takich jak Uber czy Bolt (wcześniej Taxify). Firmy przewozowe – w pewnym stopniu – mogą zacząć ponosić odpowiedzialność za swoich kierowców. – Zapowiadana nowelizacja stanowi duży krok wstecz dla innowacyjnych rozwiązań w sektorze transportu – komentują przedstawiciele Ubera. Firma straszy, że podniesie ceny przejazdów.

Kolejna – czwarta już – wersja ustawy zakłada nowe rozwiązanie: wprowadzenie licencji dla pośredników przewozów. Oznacza to, że Uber, Bolt (dotychczas Taxify), zrzeszające licencjonowanych taksówkarzy mytaxi i iTaxi oraz korporacje taksówkarzy będą musiały uzyskać zezwolenie na swoją działalność od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Konieczność uzyskania licencji przez firmy pośredniczące przy przewozie osób mogą dla Ubera czy Taxify być pewną dolegliwością. Mało prawdopodobne jest jednak, żeby było to realne utrudnienie w ich działalności - mówi Michał Jeleń, prawnik w kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy. - Nie powinno to być uciążliwe zwłaszcza dla Ubera, który już w połowie zeszłego roku oferował kierowcom premię finansową za uzyskanie licencji na przewóz osób, a więc de facto częściowo wdrożył te wymogi.

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.