Sytuacja gospodarcza na świecie wywołana pandemią COVID-19 spowodowała, iż aktualnie, po ożywieniu na rynku, jesteśmy świadkami wzrostu inflacji nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Niebagatelny wpływ na poziom inflacji ma również trwająca na Ukrainie wojna, czego następstwem był chociażby nagły wzrost cen paliw. Przyczyn inflacji jest jednak o wiele więcej i nie należy ich utożsamiać jedynie z dwiema powyższymi okolicznościami. Obecnie według Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 15,5 %[1] i jest to najwyższy wynik od marca 1997 roku (inflacja wynosiła wtedy 16,6%). Według najnowszych informacji ww. poziom inflacji utrzymał się również w lipcu 2022 roku. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest regularne podnoszenie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych, a co za tym idzie wzrost rat kredytów. Nie dziwi zatem fakt, iż coraz więcej osób, a w szczególności kredytobiorców, czuje ogromne zaniepokojenie niniejszą sytuacją i szuka rozwiązania zaistniałego problemu. Jednym z takich rozwiązań może okazać się restrukturyzacja kredytu.
Jak inflacja i zmiana stóp procentowych wpływa na koszt kredytu?
Stopa procentowa, najprościej rzecz ujmując, jest to koszt jaki należy zapłacić za pożyczenie pieniędzy – na przykład od banku, wyrażony w procentach w skali roku. Zmiany wysokości stóp procentowych mają bezpośredni wpływ na wysokość rat kredytu, gdyż przekładają się między innymi na wysokość ich oprocentowania, dlatego też w przypadku kredytów opartych na oprocentowaniu ustalanym według zmiennej stopy procentowej, mówi się o tzw. ryzyku stopy procentowej. Kiedy rosną stopy procentowe, wzrasta także wartość wskaźnika WIBOR (stóp procentowych WIBOR- wysokość oprocentowania pożyczek, jakich udzielają sobie banki komercyjne). Raty kredytu stają się więc wyższe. Podniesienie stóp procentowych uzależnione jest natomiast od szeregu czynników takich jak:
Za jeden z najistotniejszy czynników wpływających na poziom stóp procentowych uznawana jest inflacja. Zmiana wartości stóp procentowych stanowi jedno z podstawowych narzędzi służących do kontrolowania tego procesu. Podwyższenie stóp procentowych jest zatem odpowiedzią Rady Polityki Pieniężnej na wzrastającą inflację. 7 lipca 2022 roku odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym podwyższono stopy procentowe o kolejne 0,50 %.
Uchwała Rady Polityki Pieniężnej weszła w życie 8 lipca 2022 r.[2] i jest to dziesiąta podwyżka stóp od przełomu 2021 i 2022 r.
Restrukturyzacja zadłużenia – na czym to polega i kto może skorzystać ?
Ustawa Prawo bankowe, w art. 75 c ust. 3, stanowi, że:
„Bank powinien, na wniosek kredytobiorcy, umożliwić restrukturyzację zadłużenia poprzez zmianę określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytu, jeżeli jest uzasadniona dokonaną przez bank oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy[3]„.
Restrukturyzacja zadłużenia, inaczej zwana restrukturyzacją kredytu, dostępna jest dla kredytobiorców, którzy mają problemy z bieżącą spłatą kredytu na dotychczasowych warunkach. Najczęściej ma to związek z:
Restrukturyzacja kredytu jest niczym innym, jak zmianą treści umowy kredytu. Wniosek z propozycją zmiany umowy i plan restrukturyzacji powinien złożyć kredytobiorca. Pamiętać należy, że Bank nie ma obowiązku wyrażenia zgody na proponowany sposób zmiany umowy. Głównym celem restrukturyzacji jest uchronienie kredytobiorcy przed wypowiedzeniem umowy przez Bank i umożliwienie kredytobiorcy spłatę kredytu na nowych warunkach z uwzględnieniem jego bieżącej sytuacji finansowej i gospodarczej, którą ocenia Bank. Restrukturyzacja uważana jest za pomoc świadczoną przez Bank na rzecz kredytobiorcy, z którą mogą wiązać się dodatkowe koszty dla kredytobiorcy. Najczęściej restrukturyzacja polega na wydłużeniu okresu spłaty zadłużenia poprzez zmniejszenie wysokości rat lub zawieszenie spłaty kredytu. Powyższe rozwiązania powodują wydłużenie okresu obowiązywania umowy, a co za tym idzie zwiększenie kosztów kredytu.
Do najpopularniejszych sposobów restrukturyzacji kredytu należą:
Jak widać opcji restrukturyzacji jest wiele, a sposób w jaki restrukturyzacja zostanie przeprowadzona zależy w głównej mierze od potrzeb i możliwości kredytobiorcy. W kolejnej części artykułu przedstawimy praktyczne zagadnienia związane z restrukturyzacją kredytu.
[1]https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-czerwcu-2022-roku,2,128.html
[2] https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2022/rpp_2022_07_07.html.
[3] Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2439 z późn. zm.)
Autor: Katarzyna Anioł