fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

“Sygnaliści: szykują się kary nie tylko dla pracodawców” – adw. Magdalena Sienkiewicz dla Rzeczpospolitej

Pięć nowych przestępstw przewiduje projekt ustawy o sygnalistach. Osobie, która się ich dopuści może grozić kara pozbawienia wolności do lat 3.

Do 17 grudnia 2021 r. Polska miała termin na implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Na razie jest tylko projektu ustawy, zwaną potocznie ustawą o ochronie sygnalistów.

W artykule dla Rzeczpospolitej adwokat Magdalena Sienkiewicz omawia projekt przepisów karnych materialnych, które znalazły się w projekcie ustawy o sygnalistach. Przepisy materialne to najprościej rzecz ujmując przepisy obejmujące katalog czynów przestępnych i przewidywanych przez ustawodawcę kar grożących za popełnienie takich czynów – czyli nowe przestępstwa.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie aż 5 nowych przestępstw do systemu prawnego.

Artykuł dostępny jest TUTAJ

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.