fbpx
       

Epidemia pozwoli odroczyć upadłość, ale restrukturyzacja zablokuje pomoc – komentarz dla Prawo.pl

Chociaż nowelizacja tarczy antykryzysowej (tzw. tarcza antykryzysowa 2) wprowadza pewne rozwiązania ułatwiające działanie firmom w kłopotach finansowych, to przede wszystkim odcina od pomocy te, które działając zgodnie z przepisami złożyły wniosek o restrukturyzację lub upadłość, nawet, jeśli ich przyczyną była epidemia.

Wojciech Bokina, doradca restrukturyzacyjny, radca prawny i partner w kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy uważa, że wprowadzana regulacja może przynieść skutki odmienne od oczekiwanych. Oczekiwane, to danie czasu firmom na poprawę sytuacji finansowej pogorszonej epidemią.  Odsunięcie w czasie obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spowoduje jedynie odłożenie w czasie fali wniosków o ogłoszenie upadłości, która będzie znacznie większa niż obecnie – ocenia. Jeśli bowiem brak jest obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, a w związku z tym sankcji za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, to wielu przedsiębiorców pozaciąga większe zobowiązania u kolejnych kontrahentów, których i tak nie jest w stanie spłacić i przez to spowoduje problemy płynnościowe u większej ilości podmiotów. Skutkiem tego będzie jeszcze więcej wniosków o ogłoszenie upadłości w przyszłości.

Zapraszamy do zapoznania się z całym komentarzem na Prawo.pl.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..