fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Epidemia pozwoli odroczyć upadłość, ale restrukturyzacja zablokuje pomoc – komentarz dla Prawo.pl

Chociaż nowelizacja tarczy antykryzysowej (tzw. tarcza antykryzysowa 2) wprowadza pewne rozwiązania ułatwiające działanie firmom w kłopotach finansowych, to przede wszystkim odcina od pomocy te, które działając zgodnie z przepisami złożyły wniosek o restrukturyzację lub upadłość, nawet, jeśli ich przyczyną była epidemia.

Wojciech Bokina, doradca restrukturyzacyjny, radca prawny i partner w kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy uważa, że wprowadzana regulacja może przynieść skutki odmienne od oczekiwanych. Oczekiwane, to danie czasu firmom na poprawę sytuacji finansowej pogorszonej epidemią.  Odsunięcie w czasie obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spowoduje jedynie odłożenie w czasie fali wniosków o ogłoszenie upadłości, która będzie znacznie większa niż obecnie – ocenia. Jeśli bowiem brak jest obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, a w związku z tym sankcji za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, to wielu przedsiębiorców pozaciąga większe zobowiązania u kolejnych kontrahentów, których i tak nie jest w stanie spłacić i przez to spowoduje problemy płynnościowe u większej ilości podmiotów. Skutkiem tego będzie jeszcze więcej wniosków o ogłoszenie upadłości w przyszłości.

Zapraszamy do zapoznania się z całym komentarzem na Prawo.pl.

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.