fbpx
       

„Twórczość” sztucznej inteligencji jest wśród nas

W czasie, gdy prawnicy dyskutowali o prawach autorskich dla materiałów wygenerowanych bez udziału człowieka, przemysł zdążył je skomercjalizować.

Przez „twórczość” sztucznej inteligencji należy rozumieć materiał wygenerowany przez komputer bez kreatywnego (twórczego) wkładu człowieka. Taka zawartość może do złudzenia przypominać utwór stworzony przez osobę fizyczną, choć jej udział w procesie powstawania takiego materiału mógł ograniczać się do „wciśnięcia przycisku”.

Jak komentuje mec. Jan Wosiura:

Prezentuje to następujący problem: skoro powstaje materiał o komercyjnej wartości, który można z powodzeniem rozpowszechniać, to czy i komu przysługują prawa do czerpania zysków z jego eksploatacji. Innymi słowy, czy istnieją jakiekolwiek mechanizmy powstrzymujące użytkowników przed nieograniczonym korzystaniem i udostępnianiem dalej takiej „twórczości” bez zysku dla ich producenta?

Problem ten jest znany prawnikom od wielu lat i niemal wszyscy eksperci uważają ochronę „twórczości” sztucznej inteligencji za niemożliwą na gruncie obecnie obowiązującego w Polsce prawa autorskiego.

Cały artykuł na łamach ISBtech

 

 

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..