fbpx
       

Zimowa edycja Business Case Review kancelarii BBS – White-collar crime. Odpowiedzialność managerska.

To już kolejna, piąta publikacja kancelarii BBS i Wspólnicy w ramach autorskiego cyklu Business Case Review. Raport jest zbiorem artykułów przedstawiających dany problem związany, tym razem, z tematyką tzw. white-collar crime, czyli przestępczością białych kołnierzyków, na kanwie rzeczywistych spraw pochodzących z portfolio prawników kancelarii. Opracowanie obrazuje sposób funkcjonowania prawa w praktyce, co w przypadku prawa karnego jest szczególnie ważne, gdyż dotyczy także trudnych sytuacji związanych z przeszukaniami czy zatrzymaniami. Staramy się przy tym odpowiedzieć na pytania, na które próżno szukać odpowiedzi w komentarzach, skupiając się w całości na podejściu praktycznym.

Przygotowane opracowanie jest adresowane zarówno do praktyków, jak również do przedstawicieli biznesu, którzy poszukując tak rozwiązań swoich problemów, jak i bezpieczeństwa prawnego, mogą w omówionych przez ekspertów „case’ach” znaleźć pewne analogie.

Podejmowanie decyzji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i kierowanie przedsiębiorstwem niejednokrotnie wymaga oceny ryzyka gospodarczego. Jest to wpisane w istotę działalności biznesowej, a uzyskanie korzyści często wiąże się z podejmowaniem takiego ryzyka, co może rodzić odpowiedzialność po stronie zarządzającego firmą. Rolą prawnika z pewnością jest rozwiązywanie problemów swoich klientów, ale także zapewnianie im niezbędnego bezpieczeństwa prawnego. Funkcjonowanie w zgodzie z przepisami prawa jest jednym z podstawowych warunków bezpiecznego prowadzenia działalności biznesowej.

Sprawy karne, zwłaszcza o charakterze gospodarczym, w których uczestniczyłem, pokazały jak ważne jest nadzorowanie i dostosowywanie działania organizacji do stale zmieniających się regulacji prawnych. W sytuacji kryzysowej, w której zostało już uruchomione postępowanie karne „w sprawie”, a tym bardziej „przeciwko osobie”, poprowadzenie skutecznej obrony wymaga nie tylko znajomości prawa i praktyki prokuratorskiej, ale także pozostawanie blisko klienta, rozumienie jego biznesu i przyczyn zaistniałych problemów. Te bowiem niejednokrotnie pozostają trudne do uchwycenia, a następnie udowodnienia w procesie karnym.

– komentuje partner w kancelarii BBS i Wspólnicy, szef praktyki white-collar crime oraz redaktor naczelny nowego BCR, Bartłomiej Pietruszka.

Konstrukcja tak zwanych przestępstw gospodarczych nie należy do najprostszych i często związana jest z innymi gałęziami prawa (wyłudzenia unijne, przekupstwa menedżerskie, działanie na szkodę spółki, działania przeciwko wierzycielom, pranie pieniędzy, oszustwa podatkowe). Jak pokazuje rzeczywistość, standard działania organów ścigania także bywa różny. Lata obserwacji postępowań karnych pozwalają na stwierdzenie, że sposób prowadzenia, jak i zakończenia danej sprawy jest ściśle skorelowany z rodzajem organu go prowadzącego i rolą prawnika w tym postępowaniu. Wbrew pozorom także i w procesie karnym istotna jest umiejętność skutecznego poszukiwania porozu­mienia, choćby po to, aby argumenty jednej strony nie były postrzegane tylko jako przyjęta linia obrony, lecz aby były wysłuchane, prowadząc do odnalezienia skutecznego rozwiązania problemu.

Prawnicy kancelarii mieli okazję uczestniczyć w wielu najróżniejszych sprawach karnych jako pełnomocnicy i obrońcy, a na łamach nowego opracowania dzielą się zebranym w toku ich prowadzenia doświadczeniem praktycznym, przemycając przy tym wiele cennych wskazówek, które mogą pomóc wydostać się z sytuacji, często zdawałyby się – podbramkowych.

POBIERZ RAPORT BUSINESS CASE REVIEW – WHITE-COLLAR CRIME. ODPOWIEDZIALNOŚĆ MANAGERSKA.

Zobacz inne raporty z serii BCR. 

 

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..