Dzięki pracy zespołu Kancelarii Klient, wiodący producent kostki brukowej w Polsce i Europie, podpisał umowę o dofinansowanie z instytucją, która do tej pory konsekwentnie odmawiała jej zawarcia. Dzięki uzyskaniu pozytywnego dla siebie wyroku NSA (sygn. akt I GSK 1019/22), utrzymującego w mocy rozstrzygnięcie WSA w Warszawie (sygn. akt VIII SA/Wa 185/22), instytucja wycofała się ze swojego dotychczasowego stanowiska i zawarła umowę o dofinansowanie z Klientem. Sprawa zasługuje na szczególną uwagę, bo wedle naszej wiedzy stanowi pierwsze w Polsce praktyczne zastosowanie wyroku Sądu UE w sprawie Kerkosand (T-745/17), który dokonał zwrotu w dotychczasowej wykładni dotyczącej zasad utrzymywania statusu MŚP w sytuacji zmian w strukturze udziałowej spółki.
W niniejszej sprawie Klient złożył wniosek o dofinansowanie w konkursie, w którym jednym z kryteriów dostępu było posiadanie przez przedsiębiorstwo statusu MŚP. We wniosku spółka wskazała, że posiada status średniego przedsiębiorstwa. Po dacie złożenia wniosku, Klient nabył 100% udziałów w innej spółce, z którą nie była powiązana na dzień składania wniosku o dofinansowanie. Projekt został wybrany do dofinansowania, jednak po weryfikacji dokumentów złożonych przez Klienta celem podpisania umowy o dofinansowanie, instytucja uznała spółkę za niespełniającą kryteriów udziału w konkursie z uwagi na nieposiadanie statusu MŚP. Instytucja wskazała przy tym, że określona w art. 4 ust. 2 Załącznika I do Rozporządzenia GBER zasada dwóch lat obrachunkowych (zgodnie z którą utrata lub odzyskanie statusu MŚP następują dopiero w następstwie osiągnięcia określonych dla dużego przedsiębiorstwa pułapów zatrudnienia lub finansowych przez kolejne dwa okresy obrachunkowe) nie dotyczy sytuacji związanych ze zmianą w strukturze właścicielskiej przedsiębiorstwa, co uzasadniała dotychczasowym orzecznictwem TSUE i praktyką decyzyjną Komisji.
Instytucja twierdziła zatem, że utrata statusu MŚP przedsiębiorcy następuje natychmiast, tj. w dniu przejęcia przedsiębiorstwa. W postępowaniu sądowym prawnicy Kancelarii sukcesywnie wskazywali jednak na konieczność zastosowania w sprawie najnowszej praktyki orzeczniczej zapoczątkowanej wyrokiem Sądu UE w sprawie Kerkosand, który odchodzi od dotychczasowej wykładni.
Powyższy pogląd w całości podzielił WSA w Warszawie, wskazując, że „Organ nie może bagatelizować wyroku w sprawie Kerkosand, uznając, że jest to wyrok jednostkowy, wydany w konkretnej sprawie, nadto niezawierający zmiany wykładni przepisów prawa”. Wyrok WSA został utrzymany w mocy przez Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił skargę kasacyjną instytucji.
„Rozstrzygnięcia polskich sądów potwierdzają, że nabycie większości udziałów beneficjenta będącego MŚP przez duży podmiot nie powoduje – wbrew dotychczasowym zasadom – natychmiastowej zmiany statusu MŚP i w związku z tym nie może prowadzić do utraty dotacji lub odmowy jej przyznania. Rozstrzygnięcia te mają kluczowe znaczenie dla wszystkich, którzy planują nabycie przedsiębiorstw realizujących projekty z unijnymi dotacjami” – komentuje r.pr. Krzysztof Brysiewicz.
W sprawę zaangażowany był zespół Kancelarii w składzie r.pr. Krzysztof Brysiewicz, r.pr. Magdalena Porzeżyńska, apl. adw. Małgorzata Woźniak, apl. adw. Katarzyna Anioł oraz apl. r. Marek Kononowicz.