fbpx
       

Sukces Klienta Kancelarii – usunięcie wpisu z rejestru podmiotów wykluczonych (z możliwości ubiegania się o dofinansowanie unijne)

Jakiś czas temu, w związku z pandemią covid, ustawodawca przyjął specustawę funduszową. Jeden z przepisów tej ustawy (art. 27) przewidywał, że na listę podmiotów wykluczonych (z udziału w konkursach o dofinansowanie unijne) nie wpisuje się beneficjenta, który nie mógł zwrócić środków właśnie z powodu Covid-19. Niestety, jak wykazał przykład naszego Klienta, w praktyce ten przepis był zwyczajnie łamany. 

Nasz Klient znalazł się w ciężkiej sytuacji, grożącej upadłością i dołożenie sankcji, takich jak zwrot całości dofinansowania za projekt, który nie mógł zostać dokończony z przyczyn obiektywnych – pandemii covid oraz – na dokładkę – wpisanie w rejestr podmiotów wykluczonych z konkursów, mocno to położenie komplikowało. Oznaczać to miało tyle, że Klient nie mógłby uczestniczyć w konkursach o dofinansowanie przez okres 3 lat, nawet w przypadku zwrotu dofinansowania. Jego prawo do bycia nie uwzględnionym w rejestrze podmiotów wykluczonych zostało więc bezpodstawnie złamane, co rzutowałoby na zdolność Klienta do dalszego prowadzenia projektów pozbawionych dofinansowania:

postanowienie postanowienie

Sąd przychylił się do argumentacji prawników, przedstawionej w dokumentacji autorstwa radcy prawnego Krzysztofa Brysiewicza, adwokat Aleksandry Bobińskiej oraz dr Anny Kulińskiej. W konsekwencji nakazał Ministrowi Finansów usunięcie wpisu do rejestru podmiotów wykluczonych.

 

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..