Jakiś czas temu, w związku z pandemią covid, ustawodawca przyjął specustawę funduszową. Jeden z przepisów tej ustawy (art. 27) przewidywał, że na listę podmiotów wykluczonych (z udziału w konkursach o dofinansowanie unijne) nie wpisuje się beneficjenta, który nie mógł zwrócić środków właśnie z powodu Covid-19. Niestety, jak wykazał przykład naszego Klienta, w praktyce ten przepis był zwyczajnie łamany.
Nasz Klient znalazł się w ciężkiej sytuacji, grożącej upadłością i dołożenie sankcji, takich jak zwrot całości dofinansowania za projekt, który nie mógł zostać dokończony z przyczyn obiektywnych – pandemii covid oraz – na dokładkę – wpisanie w rejestr podmiotów wykluczonych z konkursów, mocno to położenie komplikowało. Oznaczać to miało tyle, że Klient nie mógłby uczestniczyć w konkursach o dofinansowanie przez okres 3 lat, nawet w przypadku zwrotu dofinansowania. Jego prawo do bycia nie uwzględnionym w rejestrze podmiotów wykluczonych zostało więc bezpodstawnie złamane, co rzutowałoby na zdolność Klienta do dalszego prowadzenia projektów pozbawionych dofinansowania:
Sąd przychylił się do argumentacji prawników, przedstawionej w dokumentacji autorstwa radcy prawnego Krzysztofa Brysiewicza, adwokat Aleksandry Bobińskiej oraz dr Anny Kulińskiej. W konsekwencji nakazał Ministrowi Finansów usunięcie wpisu do rejestru podmiotów wykluczonych.