fbpx
24h numer alarmowy w sprawach pilnych - +48 508 666 560

Premiera raportu “Efektywność procedur zwrotu środków unijnych” na spotkaniu z dziennikarzami

Premierze pierwszego w Polsce raportu „Efektywność procedur zwrotu środków unijnych” towarzyszyło śniadanie prasowe dla dziennikarzy. Autorzy raportu – eksperci Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy zaprezentowali statystyki dotyczące postępowań, jak i postulaty de lege ferenda dotyczące możliwych ulepszeń i usprawnień procedury.

Prace związane z programowaniem, a także zbliżające się rozpoczęcie wdrażania perspektywy finansowej na lata 2021-27 stanowią dobry moment do oceny efektywności funkcjonujących mechanizmów zwrotu środków unijnych w Polsce. Dlatego prawnicy kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy oraz akademicy z Katedry Prawa UE Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie postanowili podsumować je w raporcie  „Efektywność procedur zwrotu środków unijnych”.

Autorzy raportu: Krzysztof Brysiewicz, dr Magdalena Porzeżyńska, prof. Rafał Poździk, Małgorzata Woźniak i Zofia Szewczuk  przeprowadzili kompleksowe badanie danych dotyczących postępowań w przedmiocie zwrotu środków unijnych przez beneficjentów będących konsekwencją nieprawidłowości. Zwrócili się do kilkudziesięciu instytucji zarówno centralnych, jak i regionalnych odpowiedzialnych za dystrybucję środków z szeregiem pytań dotyczących prowadzonych postępowań zwrotowych, pytając m.in. o ich długość, wyniki czy skuteczność. Przygotowany raport jest pierwszym w Polsce materiałem ewaluacyjnym jeżeli chodzi o postępowania w przedmiocie zwrotu środków.

Uroczystej premierze towarzyszyło śniadanie prasowe dla dziennikarzy. Podczas spotkania zaprezentowano statystyki dotyczące postępowań zwrotowych (długość, skuteczność odwołań, skuteczność odzyskiwania środków, ilość spraw przed sądami, wynik tych spraw itp.) jak i postulaty de lege ferenda dotyczące możliwych ulepszeń i usprawnień procedury. Dziennikarze zadawali naszym ekspertom wiele pytań m.in. dotyczących konsekwencji zwrotu środków, kogo mogą dotyczyć, a także jak polskie procedury zwrotów wyglądają na tle innych krajów europejskich.

Raport zaprezentowały dr Magdalena Porzeżyńska, radczyni prawna, partner Kancelarii oraz Małgorzata Woźniak, aplikantka adwokacka, ale w spotkaniu uczestniczyli również Krzysztof Brysiewicz, radca prawny i partner zarządzający Kancelarią oraz Zofia Szewczuk, młodszy prawnik.

Zachęcamy do lektury Raportu, ale również do zapoznania się z prezentacją, która towarzyszyła nam podczas jego oficjalnej premiery.

Prezentacja – Efektywność procedur zwrotu środków unijnych

Po spotkaniu pojawiły się także pierwsze publikacje w mediach.

Przeczytasz je tutaj

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k..

Użycie przycisku „Zapisz się!” oznacza zgodę na otrzymywanie od Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Warszawie (01-029) przy ul. Dzielnej 60 (dalej jako: „Kancelaria”) drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w powyższym polu newslettera zawierającego ofertę Kancelarii. Zgodę można wycofać w każdym czasie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria. Podane dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą mailową. Szczegóły dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w klauzuli informacyjnej.