fbpx
       

Sukces Klienta kancelarii – uniknął zwrotu ponad 8 mln zł dofinansowania

Nasz Klient – jednostka samorządu terytorialnego będąca beneficjentem środków unijnych dzięki wsparciu naszych prawników – radcy prawnego Krzysztofa Brysiewicza, aplikant adwokackiej Małgorzaty Woźniak oraz aplikant adwokackiej Katarzyny Anioł uniknął konieczności zwrotu ponad 8 mln zł otrzymanego dofinansowania.

Sprawa dotyczyła weryfikacji przez Organ prawidłowości postępowania – zamówienia publicznego na roboty budowlane o łącznej wartości ponad 30 mln złotych współfinansowanego ze środków unijnych, które przeprowadził nasz klient.

Jednym z warunków udział u przetargu była konieczność udokumentowania, że wykonawca wykonał co najmniej jedną z robót budowlanych będących przedmiotem zamówienia. Instytucja udzielająca dofinansowania początkowo zakwestionowała prawidłowość postępowania uznając, że postawione w zamówieniu warunki były nadmierne i nałożyła na beneficjenta korektę finansową w wysokości 25%, którą następnie po przygotowanych przy wsparciu Kancelarii wyjaśnieniach początkowo obniżyła do 5%, by ostatecznie po kolejnych stanowiskach w ogóle odstąpić od nakładania korekty na beneficjenta.

W rezultacie Klient Kancelarii uniknął długotrwałego postępowania administracyjnego i sądowego, a także konieczności zwrotu ponad 8 mln zł.

W postępowaniach w przedmiocie zwrotu środków bardzo ważny jest ich pierwszy etap, pierwsza kontrola projektu, która wykazuje nieprawidłowości – to właśnie wtedy beneficjent ma największą szansę przekonać instytucję do zmiany stanowiska – im później tym jest to trudniejsze, postępowania są bardziej zaawansowane a instytucja rzadko zmienia zdanie. Naszym Klientom zawsze doradzamy, aby nie czekali z wyjaśnieniami na ostatnią chwilę, tylko próbowali jak najwcześniej przekonać instytucję do zmiany zdania i odstąpienia od korekty. Tak było też w tym przypadku, kiedy beneficjent zwrócił się do nas od razu po pierwszej kontroli, która dopatrzyła się nieprawidłowości. Ostatecznie po przedstawieniu wszystkich argumentów udało się i to dwukrotnie przekonać instytucję do zmiany zdania – najpierw obniżenia, a potem całkowitego zniesienia korekty – jeszcze zanim wszczęte zostało postępowanie zwrotowe” – mówi Krzysztof Brysiewicz, wspólnik w Kancelarii.

Zachęcamy do zapoznania się z pierwszym w Polsce raportem pt. „Efektywność procedur zwrotu środków unijnych”, który został przygotowany przez ekspertów naszej Kancelarii. Autorzy raportu: Krzysztof Brysiewicz, dr Magdalena Porzeżyńska, prof. Rafał Poździk, Małgorzata Woźniak i Zofia Szewczuk przeprowadzili kompleksowe badanie danych dotyczących postępowań w przedmiocie zwrotu środków unijnych przez beneficjentów będących konsekwencją nieprawidłowości. Zwrócili się do kilkudziesięciu instytucji zarówno centralnych, jak i regionalnych odpowiedzialnych za dystrybucję środków z szeregiem pytań dotyczących prowadzonych postępowań zwrotowych, pytając m.in. o ich długość, wyniki czy skuteczność.

Raport dostępny jest TUTAJ

Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco. Otrzymuj od nas alerty prawne, aktualne komentarze oraz informacje o nowych publikacjach ekspertów z Brysiewicz, Bokina i Wspólnicy sp.k..